Лаборатория за иновации отвори врати в Софийския университет

Лаборатория за иновации отвори врати в Софийския университет

Лаборатория за иновации отвори врати в Софийския университет

Факултетът по математика и информатика на Софийския университет "Св. Климент Охридски" се сдоби с иновативна, технологично оборудвана стая за обучение на млади програмисти и разработчици на мобилни приложения. Проектът се нарича "Лаборатория за иновации" и е създаден с подкрепата на южнокорейския гигант Samsung Electronics.

Лабораторията беше открита днес от ръководството на факултета, представители на Samsung от Южна Корея и България, държавници и студенти. В рамките на един семестър в нея ще се обучават 100 младежи, които ще придобият умения за създаване на мобилни приложения за операционната система Android. В края на обучението си те ще получат сертификат по информационни технологии от Samsung, който ще могат да използват като предимство при кандидатстване за работа. Най-добрите трима от тях ще получат като награда устройства на Samsung, а най-добрият от тези трима ще бъде поканен на стаж в технологичната компания и ще получи награда от 3000 евро, които ще може да използва както прецени, включително за start up фирма в областта.

Проектът е част от глобална инициатива на Samsung за сътрудничество с университети и оборудване на дигитални стаи в тях, стана ясно на събитието. Инициативата започва във Великобритания. Плановете са до края на годината да стартира в още европейски страни, а до 2020 г. да бъдат обучени 200 000 студенти от повече от 100 града по света. Целта е да се подпомогне борбата с младежката безработица и да се даде възможност на студентите да се сдобият с допълнителни дигитални умения, които ще ги направят по-конкурентоспособни на пазара на труда, отбеляза Крис Чънг – изпълнителен директор на Samsung за България.

Лабораторията предоставя интегрирана хардуерна и софтуерна програма за обучение на студенти от факултета между втори и четвърти курс за разработка на мобилни приложения. Преподавателите ще бъдат трима и са от факултета - Мирослав Миронов, Младен Ралев и Николай Манолов. Взаимодействието между тях и студентите по време на часовете ще бъде интерактивно, с изпращане на знаци и съобщения от таблети до модерна преподавателска дъска с тъчскрийн. Учебното съдържание е изцяло дигитализирано. Залата разполага с 20 работни места, оборудвани с таблети Samsung Galaxy Note 10.1, сензорна е-дъска, лаптоп, както и допълнителни мобилни устройства за тестване на технологии по време на обучението. Най-доброто приложение, изработено от студентите, ще може да бъде закупено от Samsung Store.

Професията програмист на мобилни приложения е сравнително нова за България, но HR агенциите и сайтовете за търсене на работа регистрират сериозен интерес към нея от година-две. 43% от обявите за работа в сайта Jobtiger, например, издирват такива специалисти, стана ясно още на събитието. Специалистите очакват това професионално поле да се очертае като едно от най-търсените в близко бъдеще, заради сериозните темпове на увеличаване на броя на "смарт" устройствата.

През 2008 г. броят на свалените апликации в световен мащаб е бил 2,1 милиарда. През 2016 се очаква той да достигне 66 милиарда.

Невена Любенова

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ