Министър Трайков се обяви против вдигането на осигуровките

Министър Трайков се обяви против вдигането на осигуровките

Министър Трайков се обяви против вдигането на осигуровките

В деня, набелязан от премиера Борисов за огласяване на точните разчети с колко ще се вдигнат осигуровките, член на кабинета му възрази с точни и ясни аргументи срещу този ход.

Няма икономическа логика в повишаването на осигуровките, заяви министърът на икономиката Трайчо Трайков, цитиран от БНР.

Според него, евентуалното повишаване с 2-3 процента на осигуровките няма да реши проблемите в социалната и здравната система. Освен това е лош сигнал за инвеститорите, допълва Трайков. Той предупреди, че евентуалното увеличение ще се отрази крайно негативно най-вече на малкия и средния бизнес.

При всички положения ще има фирми, за които това, макар и минимално увеличение ще бъде трудно или непосилно и ще бъде свързано с намаляване на заплатите или освобождаване на заети, коментира Трайков.

Полезният ход е да се продължи с реформите в пенсионната система, препоръчва министърът на икономиката.

Междувременно, национално представените работодателски организации оповестиха 5 условия, които поставят на правителството, за да приемат предложените по време на неформалните разговори вчера с финансовия министър Симеон Дянков 2% за вдигане на вноските към Фонд „Пенсии”. Работодателите настояват условията да бъдат изпълнени едновременно:

 1.Държавата да започне да изплаща личните вноски на всички заети в бюджетната сфера от бюджетите на съответните министерства всеки месец, а не както е сега чрез единен трансфер към Националния осигурителен институт на три месеца. При закъснение на преводите ведомствата да се санкционират в съответствие със законовата регламентация - основен лихвен процент плюс 20%, както това се отнася за останалите работодатели.

 2. Министерството на вътрешните работи, Министерството на отбраната и Министерството на правосъдието да започнат да плащат завишени вноски за своите служители, отговарящи на срока за получаване на пенсиите и размера на тези пенсии, вместо разликата да се поема от заетите и работодателите в реалния сектор.

 3. От 2012 г. да се преустанови временно въведената практика работодателите да плащат първите три дни болнични. Да се възстанови практиката първият ден болнични да се поема от работодателите, а следващите два - от Националния осигурителен институт.

 4. Съотношението за приноса към Фонд „Пенсии" на заети и работодатели да се промени от 2011 г. на 45:55, а от 2012 г. да стане 50:50, както с консенсус беше замислена пенсионната реформа и по което има двустранни и тристранни споразумения.

 5. За три години да се преустановят вноските във фонд „Гарантирания вземания на работниците и служителите".

 "Ако искаме да имаме разумен и балансиран подход, всяка от трите страни (държава, работодатели и представители на заетите) трябва да поеме негативите от кризата. Не можем да приемем с натиск от улицата да бъдат променяни основни макроикономически параметри, посочват в официалното си изявление работодателските организации.

 ДСБ също се противопостави категорично на намеренията на правителството да се увеличи пенсионната вноска. Няма да подкрепим повишаването без управляващите да представят стратегия за развитие на пенсионната система, обявиха от националното партийно ръководство на пресконференция днес.

 "От по-високата вноска ще пострадат малките фирми и самоосигуряващите се, а не големите компании", коментираха от ДСБ.

 Петър Москов, който е член на партийното ръководство на ДСБ окачестви политиката на правителството в социалната сфера от последните 10 дни като "куклен театър за бавноразвиващи се".

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ