Най-предпочитаните професии от младите българи

Най-предпочитаните професии от младите българи

Най-предпочитаните професии от младите българи

Юрист, лекар и IT специалист са най-предпочитаните професии от младите българи. Това сочат резултатите от Национално представително проучване "Българската младеж 2013", направено от Националния център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ), цитирано от „Фокус". Проучването е проведено в периода 7 - 19 юни, сред 1100 респонденти на възраст между 15 и 35 години, в цялата страна.

През 2013 г. сред най-желаните професии се нарежда и тази на преподавателя, което е нетипично за годините на прехода. Увеличаването на престижа на професията на преподавателя е индикатор за положителна промяна в ценностната система на младите хора, посочват от НЦИОМ.

Най-престижната работа в очите на младите е да имат собствен бизнес. Това е мнението на 41% от интервюираните, като то се споделя най-често от жителите на столицата.

30% предпочитат да работят в държавно учреждение. Тук са главно жените, живеещите на село и хората, които са вече на държавна работа. В период на икономическа криза тя дава повече сигурност - и като редовно плащане на заплати, и като социална защита. Затова и интересът към държавната работа се е увеличил - през 2010 г. тя е била предпочитана от 23% от младежите.

В частния сектор предпочитат да работят 22% от респондентите. Това са предимно жители на столицата, студенти и хора, които вече работят в частния сектор.

Над половината от участвалите в изследването (57%) дават приоритет на стандарта си на живот пред образованието си. Това в по-голяма степен се отнася за мъжете, за хората на възраст от 25 до 35 години, за жителите на малките градове и селата, както и за младежите от етническите малцинства. Стандартът на живот, а не образованието е по-важен и за хората, които в момента са без работа, за невладеещите чужди езици и за младите хора, които вече имат деца. Това означава, че безработицата не е стимул за повишаване на квалификацията.

За други 43% по-важно е да получат възможно най-доброто образование. Такова е мнението предимно на жените, на респондентите на възраст между 15 и 25 години, на студентите и на жителите на големите градове.

46% от интервюираните млади хора заявяват, че са плащали за частни уроци. Сравнителният анализ на резултатите от проведеното изследване на НЦИОМ през 2013 г. с данните от 2010 г. показва, че въпреки промените в образователната система, относителният дял на младите хора, които са плащали за частни уроци, се повишава макар и незначително (от 41% през 2010 г. на 46% през 2013 г.).

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ