Новият Изборен кодекс - приет! Избирателната система ще е пропорционална

Новият Изборен кодекс - приет! Избирателната система ще е пропорционална

Новият Изборен кодекс - приет! Избирателната система ще е пропорционална

След близо осемчасов маратон днес, парламентът прие на второ четене промените в Избирателния кодекс, предложени от депутатът от БСП Мая Манолова. Според окончателните текстове изборите за народни представители ще се произвеждат по пропорционална изборна система с регистрирани в многомандатни изборни райони кандидатски листи на: партии и коалиции; инициативни комитети.

При гласуване за кандидатска листа на партия или коалиция избирателят може да отбележи едно предпочитание (преференция) за кандидат в кандидатската листа, като по този начин изрази своето предпочитание (преференция) относно реда на подреждане на кандидатите от кандидатската листа, за която гласува.

Народните представители гласуваха преференцията при отделните кандидати в изборите за Европейски парламент да е не по-малък от 5% от гласовете, подадени за кандидатската листа. Прагът за преференциалния вот при гласуване за общински съветници е 7%.

Сред по-важните поправки в новите изборни правила са:

  • назначаване на нова Централна избирателна комисия, чието ръководство ще се определя от Народното събрание. Тя трябва да бъде сформирана до 15 дни след влизането на закона в сила;
  • облекчават се условията за участие на независими кандидати за депутати, президент, евроизбори, кмет, общински съветник с намаляване на броя на подписите за регистрация и на депозитите;
  • запазва се интегралната бюлетина за всички видове в избори, в която избирателите обаче ще имат право да гласуват вече с два знака - "Х" и "V";
  • въвеждат се медийни пакети за партиите, които не получават държавна субсидия. Това са ваучери за 40 хил.  лв., с които формациите ще плащат за предизборна агитация на президентски, парламентарни и европейски избори в държавните и частни медии.

Народните представителите отхвърлиха предложението на ДПС за отпадане на принципа за уседналост. Запазва се принципът на уседналост - 3 месеца за евроизборите и 6 месеца за местния вот.  

Беше отхвърлен и текстът, свързан с активната регистрация в изборните списъци. Депутатите не приеха предложението на депутата от „Атака” Павел Шопов за представяне на декларация, в която кандидатите за президент и вицепрезидент да заявяват своята сексуална ориентация, както и декларират дали принадлежат към тайни общности или организации.

Приемането на Изборния кодекс започна на 12 февруари и продължи осем дни като едно от най-продължителните заседания бе днешното.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ