Правителството умува как да върне 60% от българите в чужбина

Правителството умува как да върне 60% от българите в чужбина

Правителството умува как да върне 60% от българите в чужбина

Нова, амбициозна цел си набеляза правителството – до 2020 г., 60% от българите, които работят в чужбина, да се върнат трайно у нас. Това става ясно от стенограма на проведеното вчера заседание на кабинета. На него министрите трябвало да обсъдят готвените промени в наредбата за работещите в България чужденци, чрез които да се въведат общоевропейските директиви в тази област и у нас.

Министрите обаче си говорили най-вече как да задържат изтичането на талантливи кадри и да върнат тези, които вече са напуснали страната. Вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков подготвил колегите си с няколко цифри като им поръчал да ги повтарят публично винаги, когато имат възможност. Той цитирал оповестените преди два дни данни на Евростат за ръста на работната заплата в ЕС и за БВП на глава от населението. Както и ние ви съобщихме тогава, по БВП на глава от населението сме в дъното на класацията с 47% от средното ниво за ЕС. Откакто ГЕРБ е на власт обаче, този показател се е вдигнал с шест пункта, обявява Дянков. Освен това, по ръст на работната заплата сме първи, добавя той.

Министърът на регионалното развитие Росен Плевнелиев обаче цитира други данни, върху които си струва да се разсъждава. От разговорите си с колеги от Словакия, Испания и Португалия той установил, че квалифицираните кадри започват да се връщат в дадена страна, когато БВП на глава от населението в съответната държава стане 60% от средното за ЕС. С това темпо на растеж, процентът може да се стигне у нас някъде към 2020 - 2025 г., пресметнал министърът.

Според него една от сериозните спирачки на икономическия ръст е фактът, че у нас „2 млн. души работят в сектори с ниска добавена стойност и едва 500 000 - в сектори с висока стойност".

Тенденцията може да се обърне ако спешно последваме примера на Великобритания за преквалифициране на работна ръка. „ Англия го е направила още преди 20 години - Маргарет Тачър казва: „Миньори - много добре, тютюнопроизводители - много добре, обаче переспективата е друга. Бъдете така добри да осигуриге преквалификация от един сектор във втори, защото там переспективата е много по-голяма”. Анализът на работната сила показва, че трябва да се вземат мерки за преквалификация и прехвърляне на сектори от една в друга област", препоръчва Плевнелиев.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ