Предлагаме чипровските килими и двугласното пеене за Списъка с шедьоврите на ЮНЕСКО

Предлагаме чипровските килими и двугласното пеене за Списъка с шедьоврите на ЮНЕСКО

Предлагаме чипровските килими и двугласното пеене за Списъка с шедьоврите на ЮНЕСКО

Министърът на културата Владимир Пенев и неговият екип ще представят на 4 април шестте нови кандидатури за Списъка на шедьоврите на световното нематериално културно наследство на ЮНЕСКО. Досиетата на предложенията вече са изпратени в световната организация, съобщиха от пресцентъра на министерството.

България предлага шест нови кандидатури за списъците на ЮНЕСКО:

За Представителния списък на елементите на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО от сферата на традиционното пеене и свирене са предложени проектите „Двугласното пеене в гр. Неделино”, както и „Песента - минало, настояще и бъдеще” - на читалището „Св. Св. Кирил и Методий – 1926” в село Сатовча.

В сферата на традиционните занаяти, домашни дейности и поминъци - килимарство, страната ни ще предложи „Чипровските килими”, а от традиционните празници и обреди – „Народният празник Сурва в Пернишко”.

Две предложения има и за Регистъра на добрите практики на ЮНЕСКО – първото е за Националния събор на народното творчество в Копривщица, който предстои през 2015 г., когато ще се чества и 50 години от създаването му, а второто е Читалището като българска културна институция.

Пресконференцията ще се проведе от 11:00 часа на „Сцена 17” в Министерството на културата. В пресконференцията като специални гости ще участват и певиците от прочутата в цял свят с уникалното си полифонично пеене група на Бистришките баби, както и техни внучки. Бистришките баби са включени в Списъка на шедьоврите на световното нематериално културно наследство на ЮНЕСКО. Пеенето им е уникално, много старинно, запазено още от предхристиянската епоха. Специалисти го определят като уникална полифония на три гласа. Самата полифония е архаичен тип пеене с характерна мелодика, съхранила се през хилядолетията.

Програмата на ЮНЕСКО има за цел да каталогизира, именува и опазва обекти с изключително културно или природно значение за общото наследство на човечеството. При определени условия обектите от списъка могат да получат финансиране от Фонда за световно наследство. Програмата е създадена с Конвенцията за опазване на световното културно и природно наследство, която е приета от генералната конференция на ЮНЕСКО на 16 ноември 1972 г. Оттогава досега 182 страни са ратифицирали конвенцията.

Към 2011 г. в списъка са общо 936 обекта: 725 културни, 183 природни и 28 със смесено значение, в 153 страни-членки на Конвенцията.

Всеки обект от Списъка на световното културно и природно наследство е собственост на страната, на чиято територия е разположен, но се смята, че в интерес на международната общност е да се запази всеки от тях за бъдещите поколения. Защитата и опазването на тези обекти са грижа на всички страни, участващи в Програмата за световното наследство.

Критериите за подбор на уникални образци на световното културно наследство са следните:

I Обектите да представят шедьовър на човешкия творчески гений.

II Обектите да представят значителен обмен на човешки ценности в даден период от време или в определена културна област от света, за развитието на архитектурата или технологията, паметниците на изкуството, градоустройството или озеленяването.

III Обектите да бъдат единствени по рода си или най-малкото да са изключително свидетелство за културни традиции или за цивилизация, която живее или е изчезнала.

IV Обектите да бъдат изключителен пример на някой вид сграда, архитектурен или технологичен ансамбъл или пейзаж, които да илюстрират значими етапи от развитието на световната история.

V Обектите да бъдат изключителен пример на традиционно човешко селище, използване на земята или морето, които са показателни за култура или човешко взаимодействие с околната среда особено в случаите, когато тя е станала уязвима под силно влияние на необратими промени.

VI Обектите да бъдат пряко или осезаемо свързани със събития или живи традиции, с идеи или с вярвания, с художествени или литературни творби, които са от изключително световно значение. (Според Комитета на ЮНЕСКО за предпочитане е този критерий да се използва заедно с друг.)

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ