Природозащитници поискаха спешни мерки за опазването на Седемте Рилски езера

Природозащитници поискаха спешни мерки за опазването на Седемте Рилски езера

Природозащитници поискаха спешни мерки за опазването на Седемте Рилски езера

Коалицията от неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България" алармира за необходимостта от спешни мерки, за да спре унищожението на крехките екосистеми в района на Седемте Рилски езера в Национален парк Рила заради незаконния лифт до едноименната хижа, съобщиха от коалицията.

По данни на Министерството на околната среда и водите и експерти на Коалицията "За да остане природа в България" за последните години броят на посетителите в района на Седемте езера е нараснал близо десет пъти - от около 15 хил. през 2009 г. до над 120 хил. през 2011 г. Всичко това е пряк резултат от пускане в експлоатация на лифта от х. "Пионерска" до х. "Рилски езера", се казва в становище на природозащитниците, изпратено до медиите.

Улесненият достъп и засиленият обществен интерес с пускането на лифта вече водят до невъзвратими загуби на ценни животински и растителни видове, срещани в района преди 2009 г., посочват те.

Липсата на алейна инфраструктура като дървени скари по пътеките до езерата и огромният човекопоток води до силно увреждане и ерозиране на тревните местообитания и затлачване на езерата от изнесената с дъждовете почва от склона. Стотиците хиляди любители на езерата ежегодно се оказват непоносима екологична тежест и за крехките водни екосистеми, в които след 2009 г. се наблюдават напредващи процеси на заблатяване и отмиране на първичните езерни екосистеми., добавят еколозите

Коалицията "За да остане природа в България" отново обръща внимание, че единственият начин екоминистерството да гарантира опазването на Седемте Рилски езера е прилагането на международния опит за управлението на чувствителни екосистеми, подложени на засилен туристически интерес. В такива случаи се изготвя екологична оценка на поемната способност на чувствителните екосистеми, изграждане на инфраструктура с цел намаляване на ерозията, поставяне на тоалетни и т.н., припомнят природозащитниците.

Те настояват като най-спешна мярка екоминистерството да предприеме действия за ограничаване на туристическия поток до поносимите за екосистемите нива, включително чрез налагането на финансови стимули и ограничаване капацитета на незаконния лифт.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ