САЩ заявиха готовност да ни помагат да вземаме трудни решения

САЩ заявиха готовност да ни помагат да вземаме трудни решения

САЩ заявиха готовност да ни помагат да вземаме трудни решения

САЩ са готови да помогнат на България да вземе трудни решения за привличане на инвестиции и за създаване на план за бъдеще, защото са ангажирани тя да стане силна и суверенна държава. Това обяви държавният секретар на САЩ Джон Кери на обща пресконференция с премиера Бойко Борисов след серията разговори на високо държавно ниво, проведени от него в София днес.

Официалната част от визитата на американския държавен глава започна тази сутрин на „Дондуков”2. Американската делегация бе посрещната на входа на президентството лично от държавния глава Росен Плевнелиев.

Последваха разговори и в Министерски съвет с премиера Борисов, след което двамата дадоха обща пресконференция.

Сред темите на разговора без съмнение е била енергийната политика на страната и казуът с внезапното решение на Путин да отмени изграждането на „Южен поток”, защото Кери подчерта в изявлението си, че „премиерът (б.р. Бойко Борисов) знае колко е важно да има диверсификация и България да има яснота по отношение на своя суверенитет.”

"Преди всичко има значение енергийната диверсификация и това не е решение срещу никоя страна – никоя държава не трябва да бъде зависима изцяло от един доставчик. САЩ са готови да помогнат на България да вземе трудни решения, за привличане на инвестиции и за създаване на план за бъдеще. Българските граждани трябва да усетят ползи от трудните решения”, отбеляза американският държавен секретар.

"Колкото по-бързо има реформи, толкова по-скоро ще постъпят инвестиции. Надяваме се да работим заедно, ръка за ръка. Народът на България искат да знаят какво ще стане след спирането на "Южен Поток", затова сме готови да помагаме на правителството да постигне правилните решения. Наистина сме ангажирани с тази помощ", продължи Кери и обяви, че в България ще бъде изпратен енергиен експерт, който да работи с Министерството на енергетиката.

"Народът на България заслужава повече енергийна сигурност и по-добри цени на газа. Аз лично съм в контакт с Федерика Могерини (б. р. Върховен представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиките на сигурност) и полагаме особени усилия да насърчим ускоряване на усилията за решаване на тези въпроси, особено за интерконектора България-Гърция. Този въпрос е важен за България и за нас. Има различни варианти за осъществяване на финансова подкрепа", посочи още държавният секретар на САЩ, без да навлиза в конкретика.

САЩ ще ни подкрепят пред Европарламента за европейско финансиране на газовия интерконектор с Гърция, съобщи на свой ред българският премиер.

Той официално разсея появили се в публичното пространство съмнения, че в хода на разговорите  Кери ще повдигне въпроса за отмяната на мораториума върху проучването и добива на шистов газ.  Забраната ще остане, докато не се намери технология, която да гарантира 100% екологията, декларира Борисов. По тази тема позицията ни винаги е била много ясна и нашите партньори я знаят”, добави той.

България настоява за инвестиции от американската компания „Уестингхаус”, съобщи още министър-председателят.

САЩ и България ще задълбочат съвместните си учения в рамките на партньорството в НАТО, така че страната ни да бъде съвместима със силите на Алианса, е другата новина от съвместния брифинг на Кери и Борисов.

"Целта за изграждане на цяла и мирна Европа все още не е постигната", заяви Кери и подчерта: „Никой не трябва да има съмнение за решителността на света да се бори с организации като „Ислямска държава”, Фронтът „Ан Нусра”, „Боко Харам”. Редица други организации предизвикват нашата ценностна система.”

Кери обърна по-специално внимание на изстъпленията на групировката „Боко Харам” и обяви, че Нигерия „ще получи решителната подкрепа на Съединените щати в борбата с нея.”

„Аз съм говорил много пъти за „Боко Харам”, а последното клане (б.р. при което бяха избити над 2000 души) е престъпление срещу човечеството. „Боко Харам” продължава да представлява заплаха за всички наши ценности и отговрностите ни за борба срещу тероризма. Това без съмнение е една от най-злите групировки на планетата в този момент”, обяви Джон Кери.

След края на визитата си в София той ще отпътува за Париж за да изкаже „подкрепата на американския народ към френския” с известно закъснение, както става ясно от коментарите на авторитетни международни медии, които специално акцентираха върху факта, че Вашингтон не изпрати свой високопоставен представител на Марша на солидарността в неделя, в който се включиха повече от 40 държавни и правителствени ръководители.

Колкото до повдигнатите наскоро искания от наша страна за отмяна на визовия режим от страна на САЩ, Кери дипломатично заяви: „Приветстваме да има безвизов режим. Това би било много положително събитие за двете страни, вярваме, че това ще укрепи вързките между двете страни, ще продължим да работим по този въпрос, за да можем да постигнем по-добри възможности за пътуване между двете страни. Безвизовият режим ще стимулира инвестициите между двете страни.” Но! „Американската програма за безвизово пътуване е много специфична програма. Не може просто да включим или изключим една държава. За да включим една държава, има изискване процентът на отказаните визи да е под 3%. За България този процент е 15,2 на сто. Има и различни изисквания за електронните паспорти – всичко това е свързано със сигурността", коментира Кери.
 

Зад кулисите на официалната програма и с активното участие на Кери стана ясно, че той е пристигнал още снощи в София и е успял да проведе неформална среща с британския си колега Филип Хамънд, който пък вчера бе на посещение у нас. Това стана ясно от статус на Кери в профила му в Туитър, който гласи. „Чудесно е, че моят приятел Филип Хамънд бе в София – разговаряхме по редица ключови проблеми на закуска”

От друг статус става ясно, че американският държавен секретар е имал възможност да се докосне и до древната ни история: „Радвам се, че имах възможността да посетя красивата църква „Свети Георги” в София – построена през 4-и век”.

В статус, публикуван в "3:09 PM" днес Кери обобщава: "Продуктивни дискусии с българския президент Плевнелиев, премиерът Бойко Борисов и външният министър Даниел Митов за сигурността, сътрудничеството, енергетиката и трансатлантическото търговско споразумение между Европа и САЩ"

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ