Китай строи обсерватория за изследване на космическите лъчи

Китай строи обсерватория за изследване на космическите лъчи

Китай строи обсерватория за изследване на космическите лъчи

В Китай започват да строят нова обсерватория за изследване на космическите лъчи в планинския район на югозападната провинция Съчуан, пише вестник "Huanqiu Shibao".

Обектът ще се намира в Тибетския автономен район Даочен на повече от 4.4 км надморска височина. Проектът е наречен LHAASO (Large High Altitude Air Shower Observatory - "Голяма високопланинска обсерватория за изучаване на атмосферните лъчи"). Разходите за строителство се оценяват на 1,2 млрд. юана или 180 млн. долара. Очаква се обсерваторията да влезе в експлоатация след пет години.

"Проучването на космическите лъчи и техния произход играе важна роля в изучаването на Вселената и нейната еволюция. Това е единственият метод да се получат проби от вещества, които са извън Слънчевата система", казва научния ръководител на проекта от Института по физика на високите енергии към Китайската академия на науките Cao Чен. Според него, улавянето на лъчите, състоящи се от елементарни частици и атомни ядра, ще даде на учените много повече информация, отколкото традиционните астрономически техники.

Според Cao Чен, ако обсерваторията е в състояние да получи нови данни за мощните гама-лъчи, появили се в резултат на колапса на звездите и превръщането им в черни дупки, това би дало на човечеството "по-задълбочено разбиране върху теорията за относителността на Айнщайн и евентуално възможност тя да се преосмисли."

В допълнение към директното изследване на космическите лъчи, специалистите планират да изследват така наречените широки атмосферни бури, представляващи каскади от субатомните частици, които се образуват в резултат на множество реакции в земната атмосферата, причинени от проникване на микро-обекти от космоса. 

В проектът LHAASO са включени повече от 80 китайски учени от 16 университета и изследователски институции, както и експерти от Италия, Франция и Швеция.
 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ