САЩ публикуват днес доклада за изтезания на терористи

САЩ публикуват днес доклада за изтезания на терористи

САЩ публикуват днес доклада за изтезания на терористи

Очакваният от месеци доклад на Сената за методите на изтезания, използвани от ЦРУ след атентатите от 11 септември 2001 г., ще бъде оповестен днес.

Заради публикуване му бяха въведени засилени мерки за сигурност около посолствата и обектите на САЩ по света.

Белият дом обяви в понеделник, че публикуването на документа е полезно, "за да позволи на хората в САЩ и по света да разберат точно какво се е случило”.  

Докладът на сенатската комисия е резултат от 3-годишно щателно разследване (2009 – 2012 г.) на секретната програма на разузнавателната агенция за разпит на задържани, подозирани за връзки с Ал Кайда, припомня Le Monde. Методите включвали имитиране на удавяне и лишаване от сън.

Президентът Барак Обама прекрати програмата при встъпването си в длъжност през 2009 г. „Когато сме използвали  някои техники за разпит, които смятам, че всеки честен човек трябва да  разглежда като изтезание, ние се преминали границата”, заяви през август тази годна Обама, но апелира да не се произнасят морализаторски присъди.

Говорителят на Белия дом Джош Ърнест уточни, че администрацията се е подготвяла месеци за публикуването на доклада и е взела предпазни мерки срещу възможната бурна реакция в някои от страните.

Поверителният доклад бе приет на закрито заседание от Сенатската комисия по разузнаването през декември 2012 г. През април сенаторите решиха да публикуват двадесет заключения и около 500 страници с редакция на по-чувствителната информация, която председателят на комисията Даян Фейнстейн нарече „шокираща”. Тя коментира, че методите на силов разпит са били ужасна грешка и не са помогнали за локализирането на Усама бен Ладен.

Въпреки че Обама бе обещал бързо декласифициране на информацията, процедурата отне 8 месеца. Сенаторите и Белият дом не можеха да постигнат съгласие за обема данни, които трябва да бъдат заличени, като имена и кодове на агенти на ЦРУ или страни, които са съдействали на секретната програма.

Много републиканци, начело с предишния президент Джордж Буш, по чието време тези методи са били използвани, се противопоставиха на доклада. В интервю за Си Ен Ен Буш заявява, че мъжете и жените, работили здраво за ЦРУ, са патриоти. Според него докладът е „извън темата”.

В статия, публикувана миналата седмица във Washinston Post, Хосе Родригес - бивш шеф на програмата за разпити в ЦРУ, разкритикува „голямото лицемерие” на политиците по отношение на доклада. „Направихме това, които искаха от нас (...) и ние знаехме, че това беше ефикасно”, смята той. „Десетилетие по-късно като награда ще чуем някои от тези политици да изразят недоволство и, по-лошо,  да изкривят фактите и да омаловажат постигнатите успехи.”

Очаква се в защита на програмата на ЦРУ публично ще се изкажат и ще покажат документи бившите му директори Джордж Тенет и Майкъл Хейдън бившия зам.-директор Джон Маклафлин.

Президентът Джодж Буш подписа на 17 октомври 2006 г. закона, известен като Military Commissions Act, с който бяха определени стандартите за допустимото насилие по време на разпити на заподозрени за тероризъм.
 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ