Възобновяемата енергия отбелязва ръст в световен мащаб

Възобновяемата енергия отбелязва ръст в световен мащаб

Възобновяемата енергия отбелязва ръст в световен мащаб

Новите източници на слънчева, вятърна и хидро енергия  са достигнали рекордни нива през 2015 година, съобщават от BBC като се позовават на ново изследване за състоянието на възобновяемата енергия по света.

Инвестиции във възобновяеми енергийни източници през  2015 достигат 286 милиарда долара, което е два пъти повече от средствата изразходвани за топлоелектрически централи.

В световен мащаб повече от 8 милиона души работят в сектора.

За първи път развиващи се страни са вложили повече средства във възобновяемата енергия от най-заможните държави на планетата, като само Китай е инвестирал в такава дейност близо една трета от цялата сума.

За една година капацитетът на новите възобновяеми електрически източници е нараснал с 147 гигавата, което се равнява на цялата електроенергия, произведена в Афррика през 2015 година.

„Самият факт, че добавихме капацитет от 147GW, създаден предимно от вятърна и слънчева енергия, показва, че тези технологии могат да бъдат конкурентноспособни на изкопаемите горива“, казва автора на доклада Кристин Линс, която е изпълнителен секретар на REN21, международна организация, в която членуват енергийни експерти, представители на правителства и на неправителствени организации.

„Това ясно показва, че цените са паднали до такава степен, че развиващите се икономики се фокусират основно над възобновяемата енергия. Именно те са тези, при които  търсенето на енергия нараства с най-големи темпове и фактът, че сме стигнали до тази повратна точка е наистина забележителен.“, добавя Линс.

Въпреки че в Европа инвестициите в сферата на зелената енергия са паднали с цели 21%, тя продължава да е водещия източник на електроенергия, осигурявайки 44% от общия капацитет на Европейския съюз през 2015 година.

Парижкото споразумение за климата беше прието след завършването на този доклад,  но авторите на проучването отбелязват, че сериозните намерения на държавите, за борба с нарастващите температури в световен мащаб, са видими, имайки предвид техните инвестиции в сферата.

Към началото на 2016, 173 държави определят като своя цел развитието на източници за възобновяема енергия.

Въпреки това все още има области, в които зелената енергия среща отпор. Такъв е случая с транспорта и отоплението. Ниската цена на петрола допринася за слабия интерес около възоновяемата енергия в тези сектори.

„Работя  в тази област от 20 години и мога да кажа, че днес възобновяемата енергия вече е добър избор и от икономическа гледна точка. Индустрията около зелената енергия не е зависима от няколко пазара, тя е наистина глобална и това е изключително окуражаващо. Най-доброто тепърва предстои.“, казва Линс пред BBC.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ