Кравите на антибиотици влияят на глобалното затопляне

Кравите на антибиотици влияят на глобалното затопляне

Кравите на антибиотици влияят на глобалното затопляне

Оборският тор от кравите, които са поели антибиотици, изхвърля в атмосферата 1,8 пъти повече метан от фекалиите на животно, на което не се дава антибиотик, съобщава изследване, публикувано в списание  Proceedings of the Royal Society.

По време на изследването на половината от наблюдаваните крави в продължение на 3 дни бил дават тетрациклин, а на останалите - не.

Според биолозите прекомерната употреба на медикаментите води до появата на устойчиви към антибиотици и произвеждащи метан микроорганизми в червата на кравите.

Селското стопанство според еколозите е отговорно за изхвърлянето на най-малко 10% от вредите парникови газове в атмосферата.

Метанът е от газовете, които предизвикват най-голям парников ефект, тъй като пречи на топлинната енергия, получена в атмосферата от Слънцето, да се  разсее в космоса.

Биолозите смятат, че в момента в атмосферата се изхвърлят до 500 млн. тона метан, включително от природни източници като блата и диви животни, но основно от човешката дейност и най-вече от животновъдството. В анализа си учените са стигнали до извода, че и преди милиони години газовете на динозаврите са засилвали и удължавали парниковия ефект.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ