Богатите страни не изпълняват ангажимента си да финансират зеления преход в по-бедните държави

Богатите страни не изпълняват ангажимента си да финансират зеления преход в по-бедните държави

Богатите страни не изпълняват ангажимента си да финансират зеления преход в по-бедните държави

Богатите страни все още са далеч от изпълнението на поетия ангажимент за осигуряване на годишно финансиране от 100 млрд. долара до 2025 г. за зеления преход в бедните държави, става ясно от доклад, публикуван от Германия и Канада преди срещата на върха за климата COP27, която ще се проведе в Египет между 6 и 18 ноември, предаде Блумбърг.

Този ангажимент е част от договорен преди повече от десетилетие план, съгласно който развитите страни се съгласиха да мобилизират тази сума в публични и частни фондове за климатично адаптиране и проекти за възобновяема енергия в по-слабо развитите страни. Тъй като целта беше пропусната през 2020 г., по време на срещата COP26 в Глазгоу нациите потвърдиха решимостта си да я постигнат до 2025 г.

Въпреки че развитите страни остават ангажирани с тази цел, те „признават, че е необходима повече работа“, пишат в предговора министърът на околната среда на Канада Стивън Гилбо и специалният пратеник на Германия за международни действия по климата Дженифър Морган. Те посочват, че глобалната пандемия и нахлуването на Русия в Украйна са оказали въздействие върху националните икономики и задлъжнялостта, енергийната и продоволствената сигурност, но акцентират върху това, че щетите, свързани с глобалното затопляне, представляват  „въпрос на живот и смърт“.

„Постигането на целта от 100 милиарда долара е абсолютно ключов. Трябва да направим това“, каза пред репортери председателят на конференцията на ООН по климата COP26 Алок Шарма, който упълномощи двете страни да представят доклада за постигнатия напредък.

„Оставаме на път за постигане на целта през 2023 г.“,добави той. Докладът идентифицира десет области за подобрение, включително въвеждане на повече прозрачност в процедурата за финансиране.

Отрезвяващата оценка идва само девет дни преди началото на срещата на върха на ООН за климата в Шарм Ел Шейх. Вече се очаква разговорите там да бъдат доминирани от напрежение по финансови въпроси, включително неизпълнените обещания за финансиране, както и искания развитите нации да помогнат на уязвимите страни да се справят с последиците от глобалното затопляне.

Според доклада само пет държави - Италия, Япония, Нидерландия, Норвегия и Швеция , са изпълнили или са поели по-сериозни ангажименти от тези, посочени в миналогодишните прогнози. През 2021 г. международните банки за развитие одобрили над 50 милиарда долара финансиране за проекти, свързани в климата, за страни с ниски и средни доходи. Няма обаче ясни планове за осигуряване на финансиране след 2025 г.

Богатите нации все повече търсят финансиране от частния сектор. Шарма говори за нужда от „трилиони долари“ за зеления преход. Но частното финансиране обикновено идва при пазарни лихвени проценти и има тенденция да се фокусира върху проекти за смекчаване на климатичните промени, като например чрез изграждане на предприятия, фокусирани върху възобновяема енергия, вместо да подпомага адаптирането и устойчивостта.

Скорошно изчисление на Министерството на развитието на Германия, което покрива около 88% от финансирането на свързаните с климата проекти в страната , показва, че финансирането от частния сектор е спаднало до минималните 170 млн. евро миналата година от 770 млн. евро през 2019 г. Страната също не успява да изпълни публичното си обещание да дава 6 милиарда евро годишно до 2025 г. в подкрепа на климатичния преход в по-бедните държави.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ