Цените на урана може да надминат 16-годишен връх заради проблеми на най-големия производител

Цените на урана може да надминат 16-годишен връх  заради проблеми на най-големия производител

Цените на урана може да надминат 16-годишен връх заради проблеми на най-големия производител

Урановият ренесанс има лек проблем: най-големият световен производител се взира в производствен проблем през следващите две години. И това е на път да изпрати цените на урана, които вече са на 16-годишен връх, на ново рали, съобщи CNBC.

Казахстанската минна компания Kazatomprom наскоро предупреди, че има вероятност да не постигне целите си за производство до 2025 г. поради забавяне на строителството и „предизвикателства, свързани с наличието на сярна киселина“. Сярната киселина е от решаващо значение в процеса на екстракция, тъй като се използва за излугване и възстановяване на уран от сурова руда.

Казатомпром е водещият в света добив на уран, който представлява над една пета от световното производство. Казахстан също така произвежда 43% от световното предлагане на уран, най-голямата част от световния пазар на тежкия метал. Съобщението на Казатомпром идва на фона на затруднения на други големи производители. Базираната в Канада Cameco отбеляза по-ниско производство, докато притежаваната от Франция Orano затвори дейността си в Нигер.

„Идваме след десетилетие на недостатъчно предлагане“, каза Гай Келър, портфолио мениджър в инвестиционната и консултантска фирма Tribeca. Той добави, че дефицитът ще продължи, тъй като „ние сме в средата на най-голямата програма за изграждане на реактори от десетилетия“.

Уранът е ключов материал в производството на ядрена енергия и търсенето скочи, тъй като правителствата се опитват да се откажат от въглеродните емисии на горива и да намалят зависимостта си от руския петрол и газ.

Около 60 ядрени реактора са в процес на изграждане в 17 държави, а други 110 са в етап на планиране. Повечето текущи проекти са в Азия, особено в Китай.

На конференцията за изменението на климата COP28 повече от 60 страни подкрепиха план за утрояване на глобалния капацитет за възобновяема енергия до 2030 г., връщайки ядрената енергия отново в светлината на прожекторите като алтернативен източник на енергия.

Това тласна цените нагоре, като уранът скочи до 16-годишен връх, според данни, предоставени от UxC. Уранът наскоро се търгуваше около $106 за паунд и анализаторите очакват цените да продължат да рали.

Citibank очаква цените на урана да достигнат средно 110 долара за паунд през 2025 г.

„Основните фундаментални двигатели на бичия пазар бяха затварянето на мини поради години на свръхпроизводство и ниски цени“, пише банката в доклад, публикуван в понеделник.

Jefferies също е оптимистичен за метала. „С краткосрочната динамика, която остава благоприятна, цените изглежда са на път да надхвърлят историческите върхове от юни 2007 г. от 136 щатски долара за фунт, пише брокерската компания в изследователска бележка.

„Това съвкупност от фактори създава още по-голям прогнозиран дефицит на доставките през следващите години и потенциални прекъсвания във веригата за доставки на ядрено гориво“, каза Чампалия пред CNBC в имейл.

В резултат на това страните, които разчитат в голяма степен на ядрената енергия, може да се наложи да диверсифицират.

Франция, която извлича до 70% от електроенергията си от ядрена енергия и е най-зависимата, не е получавала нови доставки на уран от Нигер след преврата миналата година. Износът на уран от Нигер, седмият по големина производител на метал в света, на практика спря след военен преврат през юли.

„Ако ситуацията не бъде разрешена, Франция ще трябва да намери алтернативни източници на доставки“, добави Чампалия. Френският президент Еманюел Макрон наскоро посети центровете за производство на уран в Казахстан, Монголия и Узбекистан в търсене на нови партньорства за доставка.

Въпреки това е малко вероятно потребителите да усетят ефекта от тези смущения засега.

„Повечето комунални услуги сключват договори за гориво по дългосрочни договори, така че е малко вероятно да изпитат незабавен шок от настоящите по-високи цени“, каза Джонатан Хинце, президент на UxC, добавяйки, че не вижда „огромно вреден ефект върху електрическите компании и цените на електроенергията."

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ