Реабилитацията на ядрената енергия обсъждат на глобален форум във Вашингтон

Реабилитацията на ядрената енергия обсъждат на глобален форум във Вашингтон

Реабилитацията на ядрената енергия обсъждат на глобален форум във Вашингтон

Приносът на ядрената енергия за преодоляване на изменението на климата, енергийната сигурност и устойчиво развитие са ключови теми на Международната министерска конференция на МААЕ за ядрената енергия през 21-ви век, която се открива днес във Вашингтон.

Глобалният форум, който ще продължи до петък, ще бъде открит от генералния директор на Международната агенция за атомна енергия Рафаел Мариано Гроси, министъра на енергетиката на САЩ Дженифър Гранхолм и от Уилям Д. Магууд, генерален директор на Агенцията за ядрена енергия (NEA) на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Инвеститорът и филантроп Бил Гейтс и Фатих Бирол, изпълнителен директор на Международната енергийна агенция (МАЕ), ще се обърнат участниците чрез видео връзка.

„Тази конференция се провежда в момент, когато много страни, изправени пред рязко нарастващи енергийни разходи и повишени опасения за сигурността на доставките, преразглеждат ядрената енергия. Те осъзнават все повече и повече, че ядрената енергия има доказана способност да намалява емисиите на парникови газове, да избягва замърсяването на въздуха, да подобрява енергийната сигурност и достъпа, да смекчава нестабилността на цените на горивата и да захранва устойчивото развитие“, отбеляза Гроси.

Ядрената енергия, вторият по големина нисковъглероден източник на електроенергия след водноелектрическата енергия, осигурява около 10% от световната консумация. Произвеждайки постоянни доставки на електроенергия с ниски въглеродни емисии, както и промишлена топлина и водород, ядрената енергия може да помогне за декарбонизирането на трудни за намаляване на емисиите сектори. С използването ѝ се избягва изпускането на около 70 гигатона (Gt) въглероден диоксид (CO 2 ) в атмосферата през последните 50 години и продължава да се избягват повече от 1 Gt емисии на CO 2  всяка година.

В първата панелна сесия Рафаел Гроси ще обсъди с останалите участници как ядрената енергия може да помогне за постигането на нетни нулеви емисии на парникови газове до 2050 г., как международните организации могат да работят заедно, за да улеснят разширената роля на ядрената енергия в надпреварата за декарбонизация на глобалната икономика.

Според МАЕ капацитетът за производство на атомни електроцентрали ще трябва да се удвои до 2050 г., за да се постигне нетна нула. Други организации предполагат, че е необходимо още по-голямо увеличение. В доклад от 2019 г. за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий, Междуправителственият панел по изменение на климата (IPCC) заяви, че капацитетът за производство на ядрена енергия ще трябва да се увеличи до 501% до средата на века от настоящите нива.

Докато производството на електроенергия е отговорно за близо 40% от емисиите на CO 2  от енергийния сектор в световен мащаб, много по-големият дял, около 60%, се отделя от изкопаеми горива, използвани в промишлеността, транспорта и за отопление на сгради. Ядрената енергия има доказана способност да декарбонизира производството на топлинна енергия при ниска температура и иновативните реактори в процес на разработка ще могат да осигурят високите температури, необходими за промишлени процеси като производство на стомана и цимент, както и  производството на водород .

Другите панели ще се съсредоточат върху това как да се създадат условия за страните да създадат нови ядрени програми, как да се разшири приносът на съществуващите ядрени електроцентрали за постигане на нетни нулеви цели, как да се ускори процесът за въвеждане на напреднали проекти на реактори в търговска употреба и бъдещето на регулирането на ядрената енергия, съобщиха от Пресцентъра на МААЕ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ