Германия и Полша настояват за санкции срещу руската ядрена ядрената енергия

Германия и Полша настояват за санкции срещу руската ядрена ядрената енергия

Германия и Полша настояват за санкции срещу руската ядрена ядрената енергия

Германия, Полша и няколко други държави от Европейския съюз (ЕС) настояват за санкции срещу руската ядрена енергия, докато блокът търси нови начини да навреди на приходите на Кремъл на фона на нахлуването на Москва в Украйна, съобщи CNBC.

27-те европейски държави санкционираха руския морски нефт, въглища и значително намалиха покупките на природен газ от Москва в резултат на войната с Украйна. Някои нации обаче вярват, че е време да се направи повече.

„В целия ЕС трябва да продължим да се правим независими от Русия“, каза през уикенда Роберт Хабек, германският министър на икономиката и климата.

„Ядреният сектор все още е изключителен. Не е оправдано, че тази област все още се третира с преференции. Ядрените технологии са изключително чувствителна област и Русия вече не може да се разглежда като надежден партньор в нея“,  добави още Хабек.

В документ, цитиран от CNBC, Полша и балтийските държави също призоваха за санкции върху дейностите в областта на ядрената енергетика за граждански цели, както и забрани върху вноса на диаманти от Русия, за предоставянето на информационни и комуникационни технологични услуги на руски държавни фирми и за вноса на петрол на тръбопровода "Дружба". Тези държави се опитват да засилят натиска върху Европейската комисия която изготвя предложения за санкции за одобрение от различни правителства на ЕС.

„Между март и декември 2022 г. Русия е изнесла материали и технологии на стойност малко над 1 милиард долара, които са от значение за сектора на ядрената енергия“, се казва в доклад от февруари на мозъчния тръст Royal United Services Institute.

„Тази търговия включваше износ за членове на НАТО и ЕС. Всъщност не само че стойността на руския ядрен износ не се е свил от февруари 2022 г., данните, прегледани от автора, предполагат, че той може да се разширява, като шепа лоялни клиенти все още искат да правят бизнес с руския ядрен сектор“, се казва в същия доклад.

Според данни, публикувани от европейската статистическа служба Евростат през 2021 г. - годината преди нахлуването в Украйна,  Русия е била третият по големина доставчик на уран за ЕС, припомня CNBС.

ЕС наложи 10 пакета от санкции на Русия през 14-те месеца след нахлуването в Украйна и се подготвя нов кръг от мерки.

Попитан дали нов набор от действия срещу Русия ще включва ядрена енергия, говорител на Европейската комисия каза, че институцията няма коментар относно текущите поверителни дискусии.

„Подготовката за 11-ия пакет продължава“, каза говорителят, „за да бъде всичко направено и готово, отнема време.“

Дебатът винаги е сложен за блока на ЕС, където всякакви санкции срещу Русия изискват единодушно решение. Унгария и България се нуждаеха от повече време и убеждаване по време на предишните дискусии, което обви целия процес в несигурност.

Като допълнително подчертава сложността на въпроса, Унгария обяви през август, че ще построи два нови ядрени реактора с руската държавна фирма "Росатом", припомня още CNBС.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ