Петролът се стабилизира, като фокусът остава фърху геополитическия риск в Близкия изток

Петролът се стабилизира, като фокусът остава фърху геополитическия риск в Близкия изток

Петролът се стабилизира, като фокусът остава фърху геополитическия риск в Близкия изток

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия вторник след спад по време на предходната сесия, тъй като инвеститорите продължиха да оценяват геополитическип риск в Близкия изток, пише Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,25 долара, или 0,29% до 87,25 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,25 долара, или 0,31%, до 82,15 долара за барел.

И двата сорта поевтиняха с 29 цента предишната сесия поради признаци, че скорошната ескалация на напрежението между Израел и Иран е имала ограничено краткосрочно въздействие върху доставките на петрол от региона.

„Намаляването на геополитическата премия за риск наскоро понижи цените на суровия петрол, тъй като доставките не бяха прекъснати значително“, каза Суганда Сачдева, основател на базираната в Делхи изследователска фирма SS WealthStreet.

Но променящият се геополитически пейзаж остава критичен за управлението на цените на суровия петрол, добави тя.

„Въпреки че няма индикации за предстояща пълномащабна война между участващите страни, всяка ескалация на напрежението може бързо да обърне настоящата тенденция“, обясни Сачдева.

Анализаторите на ANZ подчертаха одобрението на САЩ за нови санкции срещу петролния сектор на Иран, които разширяват настоящите мерки срещу страната, за да включат чуждестранни пристанища, кораби и рафинерии, които съзнателно обработват или транспортират ирански суров петрол.

Освен това в понеделник външните министри на ЕС принципно се съгласиха да разширят санкциите срещу Иран след нападението на Техеран с ракети и дронове срещу Израел.

„Геополитическият фон все още е изпълнен с толкова много рискове в момента, така че е ясно, че ще видим много нестабилност, докато не се появи повече от яснота“, коментират анализаторите на ANZ в подкаст.

Инвеститорите очакват публикуването на данните за брутния вътрешен продукт на САЩ и данните за личните потребителски разходи за март - предпочитаният от Федералния резерв измерител на инфлацията, по-късно тази седмица, за да оценят траекторията на паричната политика на централната банка.

Запасите от суров петрол в САЩ се очаква да са се увеличат миналата седмица, докато запасите от рафинирани продукти вероятно са намалели, според предварително проучване на Ройтерс сред анализатори.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ