До 800 киловатчаса по евтина тарифа за ток през зимата

До 800 киловатчаса по евтина тарифа за ток през зимата

До 800 киловатчаса по евтина тарифа за ток през зимата

Министерството на енергетиката търси възможност потребителите да имат еднакви сметки за отопление на ток, газ и парно като по този начин да се избегне преминаването от един вид отопление към друг. Идеята е консумираната енергия до 800 kWh на месец през зимата и до 300 kWh на месец през лятото да се потребява по субсидираните цени, както е сега, а свръхколичеството да се заплаща по пазарни цени. Това обясни на пресконференция енергийният министър Росен Христов, който представи разработваният механизъм за въвеждане на две тарифи за потреблението на електроенергия занапред. 

Разговорите за енергийните компенсации за битовите потребители и бизнеса ще приключат следващата седмица, обясни той. Една от основните ни инициативи е потребителите на ток, газ и парно да имат еднакви сметки. Нашето желание е за всяко жилище цената да бъде равна. Опитваме се да го направим най-честно за потребителите. Опитваме се да вкараме принцип на прозрачност и при компенсациите на бизнеса, както и да спазим изискванията на европейската директива да постигнем целите за енергоспестяване и за намаляване на потреблението в пиковите часове, поясни министърът. 

"Компенсациите, които ще обсъждаме следващата седмица, ще включват диверсифициран подход. По-големи компенсации ще получават фирмите, които са инвестирали или в момента инвестират в енергийна ефективност, възобновяеми източници за собствено потребление и намаляване на потреблението в пиковите часове", посочи Христов. 

По думите му широко обсъжданата тема за двойната тарифа на битовите потребителите също е на дневен ред. "Опитахме се да определим кой е прагът на потребление на електроенергия, след който да се заплаща по-високата цена на тока. За зимния период данните показват, че едно домакинство консумира от порядъка на 800 kWh на месец, което покрива около 90% от потребителите. За летния период това е 300 kWh на месец. Така че нашето предложение ще бъде до 800 kWh на месец през зимата и до 300 kWh на месец през лятото енергията да се потребява по субсидираните цени, както е сега, а свръхколичеството да се заплаща по пазарни цени", разясни енергийният министър. 

На журналистически въпрос каква ще бъде тази цена, Христов заяви, че в момента е в процес на разясняване. Очаква се допълнителна информация по темата да бъде представена през следващата седмица. 

Той обаче уточни, че за хората, които използват дърва, въглища и пелети, отговаря министерството на земеделието и енергийното министерство няма информация по темата и съответно няма как да контролира тези цени. 

В рамките на Българския енергиен холдинг е създадена и специална група от български и международни експерти, която да се занимава с ядрените въпроси, посочи министърът. По думите му, целта е да се осигури най-добрият доставчик на гориво за АЕЦ "Козлодуй" с фокус върху безопасността. 

Енергийният министър обясни и вчерашното решение на служебните министри от кабинета на Гълъб Донев – за отпадане забраната да се търси ядрено гориво за АЕЦ "Козлодуй" само от определени компании. Той припомни изненадващото посещение на бившия премиер Кирил Петков в ядрената ни електроцентрала и обясни, че целта е била да се сключи договор с определена компания, която да зарежда с гориво атомната ни електроцентрала.

"Министър-председателят и делегация в последния ден буквално се изсипаха в АЕЦ "Козлодуй", за да подпишат договор с "Уестингхаус". Тази компания няма сертифицирано гориво, няма как да подпишат договор – това е атомна централа, не е шега работа", каза Христов и оспори експертизата в енергийната сфера на бившия енергиен министър Александър Николов.

"Не може държавата да договори добри условия, когато има само един източник. "Фраматом" са заявили желание за участие. Целта ни е да не работим с руски компании. Въпросът е да отворим конкуренция за всичко европейско и американско, за да изберем най-добрите условия. Процесът на оценка е доста дълъг. За 5-ти блок на АЕЦ "Козлодуй" имаме договор за доставка за гориво за 2024 г.", поясни енергийният министър. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ