ЕК се опитва да потуши напрежението около Калининград

ЕК се опитва да потуши напрежението около Калининград

ЕК се опитва да потуши напрежението около Калининград

Европейската комисия прави всичко по силите си, за да потуши нарастващата криза около Калининград. Опасенията на европейските дипломати са, че тя може да ескалира бързо.

Напрежението нараства по отношение на товарния транспорт от континенталната част на Русия до нейния ексклав, който е притиснат между Литва, Полша и Балтийско море. Москва заплашва с "практични" ответни действия, ако ЕС не отблокира товари със стомана и черни метали.

Висши дипломати на ЕС предупредиха, че ситуацията е сериозна и може бързо да се влоши. Те обясниха пред POLITICO, че кризата е непреднамерена последица от четвъртия пакет от санкции на ЕС, съгласно който блокът забрани вноса от Русия на стомана и черни материали. Влаковата линия, доставяща стоки от Русия до Калининград, преминава през Литва, която спазва наложеното от ЕС ембарго и от събота нейни митнически агенти спират товарните влакове за проверки.

Литва и ЕК настояват , че Вилнюс действа в съответствие с указанията от Брюксел за прилагане на санкциите. „Ние сме в тесен контакт с литовските власти и ще предоставим допълнителни насоки“, увери Ерик Мамер, говорител на ЕК. Той добави, че Литва „трябва да прилага допълнителни проверки за автомобилния и железопътния транзит“ през територията на ЕС, но „тези проверки са целенасочени, пропорционални и ефективни. Те се основават на интелигентно управление на риска, за да се избегне избягването на санкции.

Премиерът на Литва Ингрида Шимоните също настоява, че забраната за транзит на стомана и черни метали през ЕС е част от санкциите на блока, както е договорено от всички 27 страни-членки.

„Както е предвидено в четвъртия пакет от санкции на ЕС, който беше приет на 15 март 2022 г., ограничителните мерки на ЕС за внос в и транзит през ЕС на руска стомана и други продукти от черни метали окончателно влязоха в сила на 17 юни 2022 г.Литва прилага ограничителните мерки на ЕС в съответствие със законодателството на ЕС и след консултации с ЕК”, заяви Шимоните.

Напрежението около Калининград започна, когато Русия поиска от литовското правителство незабавно да отмени новите ограничения върху превозите на санкционирани от ЕС руски стоки през литовска територия. Кремъл заяви, че действията на Литва са „безпрецедентни“ и „незаконни“. Литва отвърна на Москва, заявявайки, че прилага санкциите на ЕС.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ