Евролидерите не стигнаха до споразумение за мигрантската криза на срещата в Гранада

Евролидерите не стигнаха до споразумение за мигрантската криза на срещата в Гранада

Евролидерите не стигнаха до споразумение за мигрантската криза на срещата в Гранада

Лидерите на страните от Европейския съюз (ЕС), които участваха в неформалната среща на върха на регионалната общност в Гранада, не успяха да стигнат до споразумение за разрешаване на миграционната криза. В резултат на това съответният параграф беше изключен от заключителната декларация на събитието, предават международните информационни агенции.

Според наличната информация, наред с други въпроси, участниците във форума са обсъждали възможността за преместване на нелегалните мигранти от една европейска държава в друга. Унгария и Полша обаче категорично са възразили срещу това предложение.

Унгарският министър-председател Виктор Орбан заяви, че страната ще запази безкомпромисна позиция по отношение на незаконната миграция и няма да подкрепи наложения от ръководството на ЕС план за разселване на бежанци и мигранти в страните от общността. "Ще защитим границите си както от мигрантите, така и от брюкселските бюрократи!", написа по-късно в профила си в социалната мрежа X Орбан.

Полският му колега Матеуш Моравецки пък каза, че много страни от Европейския съюз не искат да се съгласят с принудителното преместване на нелегални мигранти, но много от тях се страхуват от "диктата" на Брюксел и Берлин.

Рим, Мадрид и Берлин са най-загрижени от нарастващата нелегална имиграция - политически чувствителен въпрос преди регионалните избори в Германия на 8 октомври, националния вот в Полша седмица по-късно и изборите за нов европарламент догодина.

Според официалните данни досега през тази година най-малко 250 000 души са влезли незаконно в ЕС, който е дом на 450 млн. души.

След срещата на върха ръководителят на Европейския съвет Шарл Мишел посочи в кратко изявление, че миграционната криза е "европейско предизвикателство" и изисква "европейски отговор".

"С незаконната миграция трябва да се справим незабавно и решително. Няма да позволим на трафикантите да решават кой да влезе в ЕС. Ще продължим да изпълняваме всички наши решения ефективно и бързо", заяви той.

Мишел изброи и някои мерки, които регионалната общност възнамерява да предприеме за намаляване на броя на мигрантите. По-специално той посочи необходимостта от премахване на първопричините за преселването на хора и от подобряване на ефективността на защитата на външните граници на ЕС.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ