Гърция и кредиторите й намериха допирни точки за данъчните и пенсионните реформи

Гърция и кредиторите й намериха допирни точки за данъчните и пенсионните реформи

Гърция и кредиторите й намериха допирни точки за данъчните и пенсионните реформи

„Европейските кредитори са постигнали значителен напредък в преговорите с гръцките власти относно данъчните и пенсионните реформи, заложени в пакета с мерки, които Атина трябва да осъществи, за да получи нов транш от спасителната програма и облекчаване на дълга”, заяви говорител на Европейската комисия, цитиран от агенция „Ройтерс”. 

Инспекторите от страна на кредиторите напуснаха през уикенда Атина, за да си вземат почивка за предстоящия католически Великден.

Мисията на проверяващите от Европейска комисия, Европейската централна банка и Международния валутен фонд, оценяващи напредъка на Гърция по отношение на реформите беше продуктивна. Постигнат е значителен напредък относно данъчните реформи, заяви говорител на ЕК.

„Мисията постигна съществен напредък и по ключови аспекти на пенсионната реформа. Работата върви, като тя ще продължи и през великденската ваканция. Ръководителите на мисията ще се върнат в Атина на 2-ри април, за да се възобновят дискусиите с цел приключване на настоящия преглед възможно най-скоро”, подчерта говорителят.

Гръцкият премиер Алексис Ципрас иска да приключи текущия преглед на реформите колкото се може по-бързо, за да се разчисти пътят за начало на преговори за облекчаване на дълга, което да помогне за възстановяване на доверието в икономиката на страната и да убеди гръцкия народ, че жертвите им във връзка със строгите икономики през последните шест години вече дават резултат.

Заместник-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис заяви пред група регионални германски вестници, че преговорите с Атина са били конструктивни, но в същото време добави, че все още има  много работа, която трябва да се свърши.

Той отбеляза, че в момента Гърция има достатъчно парични резерви, но сега е важно да приключи прегледът по изпълнение на договорената програма, за да може да бъде изплатен следващият транш от финансовата помощ. Кредиторите и гръцкото правителство са съгласни, че прегледът трябва да бъде завършен бързо, за да изпрати окуражително сигнал, че Гърция е финансово стабилна.

Настоящите преговори се проточиха с месеци поради разногласия относно фискалните бюджетни цели, намаляването на пенсиите и данъчни реформи както между Атина и нейните кредитори от Европейския съюз и Международния валутен фонд, така и поради различия между самите институции на ЕС и МВФ, като фокусът е поставен върху начините за покриване на прогнозираната фискална дупка в размер на 3% от БВП до 2018 година.

Според източници, близки до преговорите, кредитори на ЕС са били по-снизходителни по време на прегледа от МВФ, като Фондът отново е подчертал, че Гърция се нуждае от много по-голямо облекчаване на дълга, отколкото предвиждат нейните партньорите от Еврозоната, съобщава БНР. Гръцкото правителство, което разполага с парламентарно мнозинство от едва три депутатски места, обеща да намали пенсионния си бюджет с 1% от БВП през тази година, но в същото време то иска да избегне орязване на пенсиите за 12-и път от 2010 година насам, за да запуши очакваната фискална дупка.

Гръцки държавни служители заявиха, че по време на последния кръг от преговорите МВФ се е противопоставил на ключови пенсионни предложения, като например рязко повишение на вноските за социално осигуряване и Фондът желае да се намали данъчния праг за хората с ниски доходи, освободени от плащането на данъци.

Среща на финансовите министри от Еврозоната (Еврогрупата) през април ще бъде от решаващо значение за Гърция, която в момента страда и от сериозната миграционна криза в страната.

Без скорошно успешно приключване на настоящия преглед кредитори на Атина не могат да отпуснат поредния транш от третата спасителна програма за 86 млрд. евро, както и стартирането на преговори за намаляване на гръцката дългова тежест. На този етап Гърция не се нуждае от ново спешно финансиране преди юли, когато предстои падеж на гръцки облигации за 3,5 млрд. евро, притежавани от ЕЦБ. Но трябва да се има предвид, че в скоро време може да се увеличи спешната нужда от свежо финансиране, тъй като Гърция е изправена пред нарастваща миграционна криза, която може да натежи върху нейния бюджет и да постави под допълнителен натиск правителството на Ципрас. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ