Меглена Кунева оглавява подготовката на България за председателство на Съвета на ЕС

Меглена Кунева оглавява подготовката на България за председателство на Съвета на ЕС

Меглена Кунева оглавява подготовката на България за председателство на Съвета на ЕС

Вицепремиерът по координация на европейските политики и институционалните въпроси Меглена Кунева ще отговаря за подготовката на страната ни за председателството на Съвета на Европейския съюз, което трябва да бъде поето от България през второто полугодие на 2018 г.

Кунева ще бъде национален координатор на подготвителната работа, предвижда одобрена днес от правителството промяна в постановлението за координация по въпросите на Европейския съюз, съобщиха от пресцентъра на кабинета.

Създава се и координационен механизъм в рамките на вече установения национален механизъм за координация по въпросите на ЕС, като се определя кръгът на лицата, които ще координират подготовката на Председателството, основните функции и задачи на тези лица и начинът на организация на тяхната работа.

Във връзка с постигане на засилен политически ангажимент, чрез промяна в състава на Съвета по европейските въпроси /СЕВ/ се предвижда министърът на външните работи да бъде заместник-председател, а членове на Съвета да са всички членове на Министерския съвет, като експертният състав остава без промяна. На заместник министър-председателя по координация на европейските политики и институционалните въпроси се възлага да внася в Министерския съвет проектите на позициите на България за заседанията на Европейския съвет, се посочва в съобщението.

Междувременно кабинетът прие План за действие за 2015 г. с мерките, произтичащи от членството на България в Европейския съюз. Планът е изготвен на основата на предложенията на работните групи към Съвета по европейски въпроси /СЕВ/ и е одобрен от Съвета, съобщиха от пресцентъра на правителството. Съдържа 373 мерки, включващи и подготовката на българските позиции за 100 заседания на Съвета на Европейския съюз.

Планът за 2014 г. включва 219 мерки, от които 160 са изпълнени към 31 декември 2014 г., а 59 не са изпълнени в срок.

Припомняме, с тържествена церемония преди по-малко от седмица Латвия пое председателството на Съвета на ЕС. Колко точно ще струва ангажиментът на България през 2018 г. все още не е ясно. Вицепремиерът Меглена Кунева, цитирана от bTV предвиди, че едва ли ще е по-малко от 60 млн. евро. Сумата има възвръщаемост за държавата. 

Пари по такова перо не са предвидени в Бюджет 2015 и ще се търсят възможности за финансиране чрез Комуникационната стратегия и на оперативните програми, най-вече по ОП "Добро управление".

Председателството на България е сочено за изпит пред Европейския съюз, който ще покаже в каква степен страната е узряла да поема институционалните си задължения наред с всички отснали страни-членки. Най-икономично се твърди, че е било председателството на Дания, известно като това на "чешмяната вода", сервирана на делегати в страната, за да се ограничават максимално разходите. За Дания се сочи, че задълженията са й стрували общо около 35 млн. евро. 

Най-много е похарчила Франция - 171 млн. евро.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ