14 млрд. лв. за бизнеса по европрограми ще бъдат осигурени до края на 2022 г.

14 млрд. лв. за бизнеса по европрограми ще бъдат осигурени до края на 2022 г.

14 млрд. лв. за бизнеса по европрограми ще бъдат осигурени до края на 2022 г.

Успяхме да осигурим 14 милиарда лева по структурни фондове и европейски програми за бизнеса. Тези пари ще са налични до края на тази година, а не както беше първоначалният план - в началото на следващата. Процедурите по кандидатстване са открити. Това заяви в ефира на Нова телевизия министърът на иновациите и растежа Александър Пулев.

"Заедно с вицепремиер Пеканов и седем ведомства осигурихме тези пари. Тези пари ще стигнат до хората през следващия програмен период. Но понеже сме кабинетът на действието и на ускорението, защото тези средства се очакваше да се канализират в началото на следващата година, но ще успеем те да са на разположение още в рамките на настоящата година. Вече има отворени програми, по които бизнесът може да кандидатства", подчерта той.

Той припомни, че в именно в министерството на иновациите и растежа бе отворена първата процедура по ПВУ – "Технологична модернизация", по която се очакваха около 1000-1200 проектни предложения от бизнеса, а бяха получени над 2 500 проекта за над 1 млрд. лв. поискано финансиране. Стойността на програмата е 260 млн. лв., допълни Пулев.

На въпрос как Европа ще помогне на компаниите у нас да пестят енергия, министър Пулев обяви, че до края на годината по линия на министерството на иновациите и растежа предстои отваряне на третата процедура по Плана за възстановяване – за фотоволтаични батерии и ВЕИ за собствено производство и локално съхранение на енергия, с бюджет 200 млн. лв.

По новата програма "Конкурентоспособност и иновации в предприятията" осигурихме в рамките на служебния мандат още 3 млрд. лв. за българските компании, като приблизително една трета от тях ще бъдат с фокус енергийна ефективност", допълни Пулев.

Преди десет дни МИР отвори за кандидатстване и втората мярка по Плана за възстановяване и устойчивост – за системи за киберсигурност и ИКТ решения във фирмите, на стойност над 30 млн. лв. Към момента кандидатствалите компании са над 1800 с проекти за изграждане на собствени IT-системи, сайтове, портали, телефонни приложения и др. Кандидатстването ще продължи до 19 декември 2022 г. По линия на МИР само по Плана за възстановяване до края на годината ще се отпуснат на родните фирми 600 милиона лева по общо четири процедури. 

Според министър Пулев служебния кабинет е готов да подпомогне депутатите при обсъждането на проектозаконите за следващите плащания по Плана за възстановяване и устойчивост. "Призовавам депутатите да използват капацитета на служебния кабинет. Всички дърпаме в една и съща посока. Да използват нашата експертиза. Ще направим всичко възможно законопроектите да бъдат приети. Апелирам за здрав разум и добра воля от страна на народните представители. Теоретично е възможно всички тези закони да бъдат приети до края на годината", посочи той.

Министърът на иновациите и растежа коментира и въпроса дали политическата нестабилност не изпраща лош сигнал на инвеститорите. "Ние ще направим всичко, за да осигурим нужната приемственост. Ние сме хора, които показваме нужния интегритет, мотивация и енергия. Не трябва да се къса кредита на доверие, особено с инвеститори от Близкия изток, но това, което чуваме от инвеститорите е, че те виждат в наше лице и в това на президентската администрация един "оазис на спокойствие и устойчивост". Иначе те нямаше да инвестират от ценното си време, за да разговарят с хора от служебния кабинет", добави той. 

Във връзка с одита във Фонда на фондовете министър Пулев подчерта, че има място в Управителния съвет на фонда, което да бъде заето от човек, номиниран от неправителствените организации и структури в екосистемата на българските предприемачи. "Ще бъде включен и Надзорен съвет", обяви Пулев и подчерта, че в момента Фондът на фондовете оперира с около 1,2 млрд. лв. пари на българските и европейски данъкоплатци, а тази сума ще стане значително по-голяма в следващия програмен период и затова трябва да се гарантират чисти и прозрачни процеси във Фонда и второ ниво на контрол – именно чрез Надзорен съвет. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ