Суровините поскъпват и това е добър знак за икономиката

Суровините поскъпват и това е добър знак за икономиката

Суровините поскъпват и това е добър знак за икономиката

Нарастването на световните цени на суровините показва, че инвеститорите залагат на продължителен икономически растеж и вероятно повишаване на инфлацията, съобщи в.The Wall Street Journal.

От началото на 2024 г. индексът на суровините S&P GSCI е нараснал с 12%, докато борсовият индекс S&P 500 е добавил 9,1%. Цените на медта и петрола са се повишили съответно с повече от 10% и 17%. Златото е поскъпнало с 13% през тази година, с което счупи рекорд.

Ралито се дължи на очакванията, че икономическото възстановяване ще подкрепи търсенето на суровини в САЩ и Китай, твърдят икономисти. Данните за ръста на промишлената активност в САЩи Китай, публикувани миналата седмица, провокираха нова вълна от покупки на суровини.

Много експерти очакват, че настоящата тенденция може да продължи известно време. Нарастващите реални доходи спомогнаха за възобновяване на глобалния ръст на търсенето на потребителски стоки, а това вероятно ще доведе до по-нататъшно покачване на цените на суровините, смята екип от експерти по суровините в Macquarie Group.

Ситуацията може да усложни задачата на Федералния резерв да се бори с инфлацията, пише още в.The Wall Street Journal.

"Ситуацията в сектора на суровините потенциално може да бъде фактор, който да попречи на Фед да понижи лихвения процент по федералните фондове", заяви Франсиско Бланш, анализатор на суровини и деривати в Bank of America.

Настоящата динамика на петролния пазар показва как нарастващото световно търсене подкрепя подем, предизвикан от други фактори.

Брентът се задържа над границата от 90 долара за барел, която надхвърли миналата седмица на фона на конфликта в Близкия изток и атаките на дронове срещу руски рафинерии. Допълнителен фактор, подкрепящ цените на петрола, са подобряващите се перспективи за световната икономика и прогнозите за търсенето. По-конкретно, Международната агенция по енергетика (МАЕ) повиши прогнозата си за ръст на търсенето през настоящата година.

Подобни тенденции подхранват ръста на цените на медта - метал, който е популярен барометър за икономическите условия, тъй като се използва в строителството и електрониката, отбелязва The Wall Street Journal.

Фючърсите върху медта поскъпнаха с повече от 16% през последните два месеца до 4,28 долара за паунд, което е най-високата стойност от юни 2022 г. насам. Търсенето от страна на Китай, на който се пада повече от половината от световното търсене, е с 12% по-високо тази година в сравнение с година по-рано, според Goldman Sachs.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ