Федералният резерв увеличи основната лихва до най-високото ниво от повече от 22 години

Федералният резерв увеличи основната лихва до най-високото ниво от повече от 22 години

Федералният резерв увеличи основната лихва до най-високото ниво от повече от 22 години

Федералният резерв вчера одобри дългоочакваното увеличение на лихвите с 25 базисни пунта, като по този начин основния си лихвен процент достигна диапазона 5,25-5,5%, което е най-високото ниво от повече от 22 години, предаде Си Ен Би Си.

Пазарите следяха за признаци, че увеличението може да е последното, преди служителите на Фед да прекратят кампанията за затягане на паричната политика. Макар че централните банкери заявиха на срещата Фед през юни, че тази година предстоят още две повишения на лихвените проценти, пазарите стават все по убедени, че това ще бъде последното увеличение от настоящия цикъл.

По време на пресконференция след обявяването на решението председателят на централната банка Джеръм Пауъл каза, че инфлацията се е понижила донякъде от средата на миналата година, но до постигането на целта на Фед от 2% „предстои дълъг път“. Все пак той изглежда остави място за потенциално задържане на лихвите стабилни на следващото заседание на Фед през септември

Пауъл каза, че Комитета по отворените пазари (FOMC) ще оцени „съвкупността от входящите данни“, както и последиците за икономическата активност и инфлацията.

„Време е Фед да даде на икономиката време да абсорбира въздействието на минали повишения на лихвените проценти“, каза Джо Брусуелас, главен икономист за САЩ в RSM. „С последното повишение на лихвения процент от 25 базисни пункта на Фед, което вече е в отчетите, смятаме, че подобряването на основния темп на инфлацията, по-бавното създаване на работни места и скромният растеж създават условията, при които Фед може ефективно да прекрати кампанията си за повишаване на лихвените проценти“, добави той.

Изявлението след срещата обаче предложи само бегла препратка към това какво ще ръководи бъдещите ходове на FOMC.

„Комитетът ще продължи да оценява допълнителна информация и нейните последици за паричната политика“, се казва в изявлението

Увеличението е 11-ият път, когато FOMC повишава лихвените проценти в процес на затягане, който започна през март 2022 г. Комисията реши да остави лихвите без промяна срещата през юни, тъй като оцени въздействието, което са имали досегашните увеличенията.

Федералният резерв не е бил толкова агресивен с повишаването на лихвите от началото на 80-те години на миналия век, когато също се бореше с изключително висока инфлация и пропукваща се икономика.

Напоследък новините относно инфлацията обаче са обнадеждаващи. Индексът на потребителските цени се повиши с 3% на годишна база през юни, след като беше достигнал 9,1% през същия период на миналата година. Индексът на потребителските цени обаче е 4,8%, когато се изключат храната и енергията. Тези резултати обаче са над целта на Фед от 2% ,

В същото време икономическият растеж беше изненадващо устойчив въпреки повишенията на лихвите.

Ръстът на БВП през второто тримесечие се оценява на 2,4% на годишна база, според Федералния резерв на Атланта. Много икономисти все още очакват рецесия през следващите 12 месеца, но тези прогнози досега се оказаха преждевременни. БВП нарасна с 2% през първото тримесечие след голяма ревизия нагоре на първоначалните прогнози.

Заетостта също се задържа на забележително стабилни нива. Броят на неселскостопанските работни места се е увеличил с близо 1,7 милиона през 2023 г., а нивото на безработица през юни е достигнало 3,6% - същото като предходната година.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ