FT: Феноменът Ел Ниньо ще доведе до скок на храните и инфлация в развиващите се страни

FT: Феноменът Ел Ниньо ще доведе до скок на храните и инфлация в развиващите се страни

FT: Феноменът Ел Ниньо ще доведе до скок на храните и инфлация в развиващите се страни

Природният феномен Ел Ниньо ще предизвика значително увеличение на цените на храните и други стоки в развиващите се страни. Това може да провокира повишаване на инфлационните очаквания сред населението и поддържане на високи основни лихви за дълго време, пише британският вестник Financial Times /FT/, позовавайки се на експерти.

„Ако феноменът Ел Ниньо се засили, централните банки в развиващите се страни ще трябва да поддържат високи лихвени проценти за по-дълго време, за да се борят с инфлацията“, казва Даяна Йованел, говорител на Capital Economics. Това се дължи на факта, че в бедните страни храната представлява около 30% от потребителските разходи, тоест почти два пъти повече, отколкото в развитите страни. В резултат на това хранителните проблеми оказват значително влияние върху инфлационните очаквания на гражданите, обяснява изданието.

„Ел Ниньо обикновено достига своя пик през ноември-февруари, но ефектите върху инфлацията на храните, фискалните разходи, паричната политика, брутния вътрешен продукт и търговията, особено в развиващите се страни, остават за дълго време“, казва говорителят на финансовата компания Morgan Stanley Лора Санчес.

Експерти от американската банка JPMorgan подчертават, че Ел Ниньо може да засегне не само инфлацията на храните, но и на други стоки. Според анализ на Световната банка на данните за цените на суровините от 60-те години на миналия век, този природен феномен също тласка нагоре световните цени на каучука, дървения материал и цинка.

В началото на юли Световната метеорологична организация обяви, че през втората половина на 2023 г. с вероятност от 90% на Земята ще се установи природният феномен Ел Ниньо. Това явление се случва средно веднъж на две до седем години и обикновено продължава от 9 до 12 месеца. Свързва се с повишаване на температурата на водата в централната и източната тропическа част на Тихия океан.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ