Йелън изрази загриженост за китайските ограничения върху износа в първи коментар от Пекин

Йелън изрази загриженост за китайските ограничения върху износа в първи коментар от Пекин

Йелън изрази загриженост за китайските ограничения върху износа в първи коментар от Пекин

Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън заяви, че е „загрижена“ за контрола върху износа, обявен от Китай тази седмица, предаде СИ Ен Би Си.

Министерството на търговията на Китай обяви в понеделник, че от 1 август компаниите в Китай, които искат да изнасят два метала, използвани в производството на чипове, ще трябва да кандидатстват за лицензи.

„Също така съм загрижена за новия контрол върху износа, обявен наскоро от Китай за два критични минерала, използвани в технологии като полупроводници“, каза Йелън п време на среща с американския бизнес в Пекин, където тя пристигна в четвъртък за четиридневна визита.

„Ние все още оценяваме въздействието на тези действия, но те ни напомнят за важността на изграждането на устойчиви и диверсифицирани вериги за доставки“, добави тя.

Администрацията на Байдън обяви мерки, насочени към укрепване на американските технологични възможности и ограничаване на достъпа на Китай до модерни технологии. Мерките включват засилен контрол върху износа, който влезе в сила през октомври и ограничава способността на американския бизнес да продава определени компютърни чипове висок клас или свързано с тях производствено оборудване на Китай.

Йелън каза, че по време на срещите си с китайското правителство тя „е дала ясно да се разбере, че действията, които предприемаме, за да защитим нашата национална сигурност, са предназначени да бъдат тясно насочени“.

„Те се основават на ясни съображения за национална сигурност и не са предприети, за да получат икономическо предимство пред Китай“, коментира тя.

Досега Пекин е предприел относително малко ответни действия. През май Китай заяви, че американският производител на чипове Micron не е издържал преглед на сигурността и забрани на операторите на критична инфраструктура да купуват от компанията. Тази седмица Министерството на търговията на Китай обяви предстоящата си забрана за износ на  галий и германий. Министерството заяви в четвъртък, че новите му правила не са насочени към конкретна държава.

Междувременно Китай удвои усилията си за привличане на чуждестранни инвестиции и ангажиране на бизнеса. Министерството на търговията съобщи в сряда, че се е срещнало с 12 чуждестранни фармацевтични компании, за да разбере пред какви бизнес предизвикателства са изправени те.

Йелън каза в петък на срещата си с американския бизнес, че е „особено обезпокоена от наказателните действия, които бяха предприети срещу американски фирми през последните месеци“.

Посещението й в Китай, първото на Йелън като част от администрацията на Байдън, идва след визитата на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкън в Пекин миналия месец. По време на пътуването си Блинкън се срещна и с американски бизнесмени в Китай.

Йелън, която е бивш ръководител на Федералния резерв на САЩ, като цяло подчертава икономическото значение на отношенията между САЩ и Китай. Континентален Китай е вторият по големина притежател на държавни облигации на САЩ след Япония.

Тя заяви днес, че САЩ „не се стремят“ да отделят своята икономика от китайската и че „здравословната икономическа конкуренция“ е от полза и на двете страни.

„В икономическата сфера редовният обмен с нашите китайски колеги може да ни помогне да наблюдаваме икономическите и финансовите рискове и може да помогне за създаването на условия за здрави икономически отношения между нашите две страни“, каза тя.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ