МАЕ: Световното търсене на петрол ще нарасне над 101 млн. барела на ден заради потреблението в Китай

МАЕ: Световното търсене на петрол ще нарасне над 101 млн.  барела на ден заради потреблението в Китай

МАЕ: Световното търсене на петрол ще нарасне над 101 млн. барела на ден заради потреблението в Китай

Световното търсене на петрол остава на път да нарасне с 2,2 млн. тона на ден през 2023 г. до 101,8 млн. тона на ден, водено от възроденото потребление в Китай,  на авиационно гориво и на суровини за нефтохимическата промишленост. Това се казва в доклад на Международната агенция по енергетика(МАЕ).

Според прогнозата на агенцията през 2024 г. петролът и втечненият нефтен газ/етан, особено в Китай, ще доминират в общото увеличение с по-скромните 990 хил. барела дневно до 102,8 млн. барела дневно, отразявайки растежа на брутния вътрешен продукт под тенденцията и структурния спад в използването на горива за автомобилния транспорт на основните пазари.

От МАЕ отчитат още, че удължаването на съкращенията на добива от страна на Саудитска Арабия и Русия до края на годината ще доведе до значителен пазарен дефицит през четвъртото тримесечие на тази година.  Досега през тази година добивът на ОПЕК+ е спаднал с 2 млн. барела на ден, като общите загуби са смекчени от рязко нарасналите ирански потоци. Доставките извън ОПЕК+ нараснаха с 1,9 млн. барела дневно до рекордните 50,5 млн. барела дневно през август.

През 2023 г. световното предлагане ще се увеличи с 1,5 млн. т/ден, като САЩ, Иран и Бразилия ще бъдат основните източници на растеж. Приходите от износ на руски петрол нараснаха с 1,8 млрд. долара до 17,1 млрд. долара през август, тъй като по-високите цени компенсираха с повече от половината по-ниските доставки. Вследствие на спада в доставките на продукти общият износ на руски петрол намаля със 150 хил. барела дневно през миналия месец до 7,2 млн. барела дневно, което е с 570 хил. барела дневно по-малко от предходната година, поясняват още от МАЕ. 

 Прогнозите са, че през 2023 г. работата на световните рафинерии ще се увеличи с 1,7 млн. тона на ден до 82,4 млн. тона на ден, а през следващата година - с 1,2 млн. тона на ден до 83,6 млн. тона на ден.

От МАЕ припомнят, че през август световните запаси от  петрол се понижиха със 76,3 млн. тона до 13-месечно дъно. Запасите от петрол извън ОИСР намаляха с 20,8 млн. тона, като най-голямото намаление бе отчетено в Китай, докато запасите на ОИСР се понижиха с 3,2 млн. тона. През юли промишлените запаси на ОИСР нараснаха с 26,7 млн. т до 2 814 млн. т, но останаха със 102,6 млн. т под петгодишната си средна стойност.Цените на петрола се търгуваха в тесен диапазон през август, като северноморските датирани цени се колебаеха около 85 USD/барел, а ценовите колебания бяха на многогодишно дъно. В края на месеца цените се повишиха, тъй като фундаменталните фактори отново излязоха на преден план и за пръв път от 10 месеца насам надхвърлиха 90 долара за барел, след като Саудитска Арабия и Русия удължиха доброволното намаляване на производството до края на 2023 г., добавят от МАЕ.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ