Morgan Stanley: Инфлацията в Азия достигна върха си, растежът ще задмине този в Европа и САЩ

Morgan Stanley: Инфлацията в Азия достигна върха си, растежът ще задмине този в Европа и САЩ

Morgan Stanley: Инфлацията в Азия достигна върха си, растежът ще задмине този в Европа и САЩ

Растежът на Азия се очаква да изпревари този на САЩ и Европа до края на годината, тъй като регионът до голяма степен е пощаден от лихвени шокове, прогнозираха от американската инвестиционна банка Morgan Stanley.

„Смятаме, че до четвъртото тримесечие на тази година растежът на Азия ще надмине този на САЩ и Европа с около 450 базисни пункта“, каза главният икономист на инвестиционната банка за Азия Четан Ахя в уебинар във вторник, часове преди САЩ да публикуват данните за инфлацията през май.

Посочвайки причини за своя оптимизъм, той каза, че се очаква Азия да осигури по-здравословен растеж, докато Западът изостава. Освен това широкото възстановяване на Китай може да настъпи през втората половина на тази година, докато три големи азиатски икономики – Индия, Индонезия и Япония, също показват стабилно вътрешно търсене.

Инфлацията в Азия „не е толкова интензивна“

„Определено очакваме растежът в тези две икономики да бъде ограничен от факта, че те са имали този значителен проблем с инфлацията“, каза Ахя, визирайки САЩ и Европа.

Централните банки на тези пазари трябва да поставят лихвените проценти в рестриктивна територия, за да поставят инфлацията под контрол, добави той.

„Азия не е имала лихвен шок, какъвто имат САЩ и Европа“, каза Ахи, като добави, че инфлацията в Азия е била почти наполовина по-ниска в сравнение с другите два региона.

Нивото на инфлация в САЩ се задържа доста над годишната цел на Фед от 2%.

Инфлацията се забави до 4% през май - най-ниското ниво от две години, след като достигна връх от 9,1% през юни миналата година. Федералният резерв пропусна повишаването на лихвените проценти тази седмица, тъй като борбата с инфлацията показа известни резултати.

Само миналия месец централната банка осъществи своето 10-то поредно увеличение на лихвените проценти за повече от година, отбелязвайки най-бързото затягане на паричната политика, предприето от Фед от 80-те години на миналия век.

В същото време в Европа инфлацията в еврозоната спадна до 6,1% през май, отбелязвайки най-ниското ниво от февруари 2022 г. ЕЦБ повиши референтната си депозитна лихва  от минус 0,5% преди година до 3,25% през май, най-високото ниво от ноември 2008 г.

„Проблемът с инфлацията в Азия не е толкова сериозен. Смятаме, че инфлацията в този регион е достигнала своя връх. През септември или октомври, 80% от страните в региона ще са видели инфлацията да се връща в комфортната зона на централните банки“, коментира Ахя.

Сред централните банки в Азиатско-тихоокеанския регион, които натиснаха спирачките на лихвените проценти, са тези на Южна Корея, Австралия, Индия, Индонезия и Сингапур.

Потреблението в Китай върви в правилната посока

Друг двигател на растежа в Азия е прогнозираното възстановяване на Китай през втората половина на годината.

„Очакваме възстановяването на Китай да се разшири през втората половина на тази година“, каза Ахя. Банката прогнозира икономическият растеж на суперсилата за 2023 г. да бъде 5,7% в сравнение с 3% миналата година.

„Смятаме, че възстановяването на потреблението в Китай до голяма степен е в правилната посока“, каза той. Това непременно ще доведе и до положителен ефект върху други части на региона, добави Ахя.

Данните за потребителската инфлация в Китай за май показаха повишение от 0,2% на годишна база, докато индексът на цените на производител падна с 4,6%, записвайки най-стръмния спад на годишна основа от седем години.

Ахя каза, че през следващите около три месеца китайските пазари трябва да видят добро ниво на разходи.

Банката също така очаква китайското правителство да обяви повече мерки за стимулиране под формата на облекчения за покупки в сектора на имотите, както и да предостави програма за финансиране на инфраструктура на стойност около трилион долара.

Индия, Индонезия и Япония

Подкрепа за общия темп на растеж на региона идва и от факта, че Индия, Индонезия и Япония отчитат свои собствени цикли на възстановяване на вътрешното търсене.

„Индия също така прилага структурни реформи през последните пет години... което води до увеличаване на частните инвестиции“, каза Ахя.

Той прогнозира, че растежът на Индия ще достигне 6,5% през 2023 г., което е над прогнозата на Международния валутен фонд от 5,9%.

Прилагането на ортодоксални макрополитики в Индонезия също е намалило структурно инфлацията в нацията от Югоизточна Азия, каза икономистът, приписвайки го на ангажимента на правителството да поддържа фискалния дефицит под 3%. Това доведе до съотношението публичен дълг към БВП на Индонезия да бъде едно от най-ниските в нововъзникващите пазари - под 40%.

Morgan Stanley е на мнение, че Япония е в добра позиция да изостави дефлацията, но да няма толкова остри проблеми с инфлацията, колкото САЩ и Европа. „Това създава среда, в която икономическата машина работи“, каза Ахя.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ