Morgan Stanley прогнозира „нещо по-лошо“ от времето на световната финансова криза за търговските имоти

Morgan Stanley прогнозира „нещо по-лошо“ от времето на световната финансова криза за търговските имоти

Morgan Stanley прогнозира „нещо по-лошо“ от времето на световната финансова криза за търговските имоти

Кое ще бъде следващото домино, което ще падне след банковата криза? Според някои анализатори празните офис сгради в редица големи градове може да създадат нови проблеми, пише „Форчън“.

 Инвеститори и икономисти бият тревога за пазара на бизнес имоти, виждайки проблеми с рефинансирането. Този сектор е силно засегнат от години с преминаването към дистанционна работа, което води до нарастващи нива на свободни работни места и спад в стойността на имотите. Стратези от Morgan Stanley, водени от главния инвестиционен директор на Morgan Stanley Wealth Management Лиза Шалет, виждат „огромно препятствие“ пред себе си.

„Страхуваме се, че напрежението в други класове активи ще се превърне в насрещен вятър за технологичните акции с голяма капитализация, заедно с ветровете, предизвикани от рецесия на печалбите и/или икономическа рецесия“, пише Шалет в седмичната бележка на Глобалния инвестиционен комитет на Morgan Stanley.

„Повече от 50% от общо 2,9 трлн. долара в търговски ипотеки ще трябва да бъдат предоговорени през следващите 24 месеца, когато новите лихвени проценти по кредитите вероятно ще се са с 350 до 450 базисни пункта нагоре“, пише Шалет.

Шалет отбеляза, че регионалните банки представляват 70% до 80% от всички нови заеми през изминалия цикъл, като всички погледи са насочени към сектора след фалитите на Silicon Valley Bank и Signature Bank миналия месец.

Анализатори на MS & Co. прогнозират, че цените по заемите за търговски недвижими имоти (CRE) ще паднат до дъно, което е с около 40% по-ниско от това по време на световната финансова криза.

Както „Форчън“ съобщи по-рано, има голяма вероятност да бъдат въведени по-строги стандарти за кредитиране на пазара на търговски имоти. Всъщност вече бяха въведени по-строги стандарти за кредитиране, когато Федералният резерв повиши лихвените проценти в опита си да намали инфлацията, а банковата криза само ще влоши съществуващата липса на ликвидност. Това от своя страна ще увеличи риска от неизпълнение на задължения, проблеми и просрочия, тъй като индустрията до голяма степен е изградена върху дългове, казаха експерти по-рано пред списанието.

Бедствието от този мащаб, обяснява Шалет, ще навреди на наемодателите и банкерите, които им отпускат заеми, като се разпространи надолу към бизнес общностите, частния капитал и собствениците на базови ценни книжа. Нито технологичният, нито потребителският сектор ще бъдат „имунизирани“ срещу това, казва тя.

Въпреки че Шалет вижда все още възможно меко приземяване на икономиката на САЩ, тя казва, че шансовете това да се случи намаляват в на фона на вероятността от по-строги стандарти за кредитиране.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ