МВФ: Азия ще бъде засегната най-тежко от фрагментиране на световната икономика

МВФ: Азия ще бъде засегната най-тежко от фрагментиране на световната икономика

МВФ: Азия ще бъде засегната най-тежко от фрагментиране на световната икономика

Азиатско-тихоокеанският регион може да загуби повече от всеки друг регион, ако глобалната търговска система се раздели на отделни половина в резултат на геополитическо напрежение, предупреди Международният валутен фонд, цитиран от Си Ен Би Си.

Страните от Азия и Тихоокеанския регион могат да загубят над 3% от брутния си вътрешен продукт, ако търговията бъде прекъсната в сектори, засегнати от неотдавнашните санкции на САЩ върху износа на чипове за Китай и нетарифните бариери в други области бъдат повишени до „нивата от ерата на Студената война“, се посочва в проучване на МВФ, публикувано в петък.

Секторите в азиатските страни, принудени да се свият поради намалената търговия, могат да претърпят средни загуби на заетост до 7%, добави МВФ.

„Когато говорим за последиците от нарастващата търговска несигурност и по-рестриктивните мерки, те в крайна сметка ще ескалират във фрагментация, при която светът е разделен“, каза Кришна Шринивасан, директор на отдела на МВФ за Азиатско-тихоокеанския регион.

„Азия рискува да загуби много, защото е ключов играч в глобалните вериги за доставки и в един фрагментиран свят рискува да загуби повече от всеки друг”, добави тя.

Търговско напрежение между САЩ и Китай

Признаци за глобална фрагментация се появиха по време на търговската война между САЩ и Китай през 2018 г. Но оттогава насам ситуацията се влоши, като за това допринесе и войната в Украйна. Санкциите срещу Русия добавиха още повече несигурност около търговските отношения, каза МВФ.

Политическата несигурност около търговията, а не само самите ограничения, може да попречи на икономическата активност, тъй като фирмите спират наемането на служители и инвестициите, а новите компании отлагат навлизането на пазарите, посочи МВФ.

Фондът установи, че търговското напрежение между САЩ и Китай през 2018 г. е намалило инвестициите с около 3,5% след две години.

Въздействието на търговската фрагментация е по-голямо за нововъзникващите пазари в Азия и за фирмите с голям дълг.

МВФ каза, че макар изследването да се фокусира върху въздействието на фрагментацията върху търговията, може да има и други по-дълбоки ефекти, като например „разпад на финансовите връзки“.

Международната организация призовава страните да отменят вредните търговски ограничения и да намалят несигурността чрез по-ясно съобщаване на политическите цели.

„Може да се постави по-голям акцент върху дигитализацията, инвестирането в образование, но най-важното е международното сътрудничество, защото искаме да избегнем риска от фрагментация. Важно е всички да действаме сега, да действаме заедно“, каза Шринивасан.

Капиталови потоци

Има опасения относно капиталовите потоци от Азия, тъй като лихвените проценти в региона изостават от тези в Съединените щати. Но досега те все още са „управляеми“, каза Шринивасан. Според нея ситуацията в Азия е „Смесена“.

„Например видяхме много капиталови потоци за Индия, видяхме капиталови потоци за Тайван, Китай и умерени потоци от Индонезия, умерени потоци за Малайзия, но видяхме някои нетни притоци в Тайланд. И напоследък виждаме потоци обратно в Индия. Така че картината е малко смесена“, каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ