Нобеловият лауреат Стиглиц е загрижен за продължаващото повишаване на лихвените проценти

Нобеловият лауреат Стиглиц е загрижен за продължаващото повишаване на лихвените проценти

Нобеловият лауреат Стиглиц е загрижен за продължаващото повишаване на лихвените проценти

Няколко дни преди последното за годината заседание на Федералния резерв на САЩ носителят на Нобеловата награда за икономика за 2001 г. Джоузеф Стиглиц изрази загрижеността си относно продължаващото повишаване на лихвените проценти, което се случва в страната през последните месеци и което според него ще бъде контрапродуктивно.

"След повече от десетилетие на свръхниски лихвени проценти, има смисъл да ги "нормализирате". Но повишаването на лихвените проценти отвъд това, в донкихотски опит за бързо укротяване на инфлацията, не само ще бъде болезнено сега, но и ще остави трайни белези, особено в онези, които са най-малко способни да понесат тежестта на тези зле обмислени политики", казва професорът от Колумбийския университет в статия, публикувана в Project Syndicate, предава eleconomista.es

В текста той представя доклад от института "Рузвелт", на който е сътрудничил и който посочва, че настоящата причина за инфлацията е недостигът на предлагане, а не излишъкът от търсене (което е обичайната причина).

В този смисъл докладът припомня, че оскъпяването на парите от централните банки няма да намали цената на енергията или да увеличи броя на произведените микрочипове, за да облекчи търсенето. Напротив, те посочват, че твърде бързото повишаване на лихвите означава риск от "болезнено забавяне на икономиката с минимални ползи за инфлацията".

По отношение на международния ефект от повишаването на цената на парите от Фед, докладът подчертава, че това може да предизвика верижна реакция, при която други страни искат да изравнят ставките, за да избегнат щетите върху износа си за САЩ поради обезценяването на своята валута.

Проучването, подписано също и от директора на екипа за макроикономически анализи на Института "Рузвелт" Ира Регми, предлага действие в областта на фискалните политики като ограничаване на силата на пазара, улесняване на увеличаването на производството на стоки, които са в дефицит или разширяване на мерките за улесняване на съвместяването на професионалния и личния живот с цел увеличаване на предлагането на работна ръка. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ