Икономиката ни нараства с 1,7% спрямо година по-рано

Икономиката ни нараства с 1,7% спрямо година по-рано

Икономиката ни нараства с 1,7% спрямо година по-рано

Брутният вътрешен продукт на България нараства през третото тримесечие с 1.7% спрямо същия период на 2022 година и с 0.4% спрямо второто тримесечие на тази година. Това показват сезонно изгладените данни по експресни оценки на Националния статистически институт (НСИ). Същите са показателите и според огласената днес предварителна оценка на Евростат. България е една от шестте страни в ЕС, които отбелязват малко по-добро икономическо представяне на фона на общата картина в ЕС и Еврозоната. Според предварителните данни на Евростат, БВП на еврозоната се свива през третото тримесечие с 0,1%, сравнено с предходното, когато имаше плах ръст от 0,2%. В целия ЕС показателят повтаря данните, отбелязани през второто тримесечие, което е знак за стагниране.

Сравнено с третото тримесечие на миналата година, БВП на еврозоната и на ЕС отбелязва слабо движение с 0,1%, което е поредно забавяне на растежа, след като през първите три месеца на 2023 г. икономиката на еврозоната нарасна с 1,8%, а на целия ЕС - с 1,7 на сто.

Освен България, четири други страни членки на ЕС отбелязват по-силен от средния за общността растеж на годишна база: Кипър с повишение от 2,2%, Румъния с 2,1%, Португалия с 1,9 и Испания с 1,8%.

У нас, по данни на НСИ брутната добавена стойност нараства с 0.6%, а крайното потребление регистрира ръст от 6.1%, бруто образуването на основен капитал се увеличава с 9.4% през третото тримесечие на 2023 г. същия пероод на миналата година по сезонно изгладени данни.

Според данните на статистиката износът на стоки и услуги обаче намалява със 7.8%, а вносът на стоки и услуги - със 7.5%.

Според експресните оценки на БВП по елементи на крайното използване през третото тримесечие на 2023 г. причина за регистрирания икономически ръст по сезонно изгладени данни спрямо предходното тримесечие е увеличението на бруто капиталообразуването на основен капитал със 7.8% и крайното потребление с 1.6%. БВП в стойностен обем, текущи цени, уточняват от НСИ.

Според експресните оценки на НСИ за третото тримесечие на 2023 г. БВП в номинално изражение достига 47 732.8 млн. лева, а реализираната добавена стойност е 41 640.4. млн. лева.

По елементи на крайното използване най-голям дял в БВП заема крайното потребление със 77.7%, което в стойностно изражение възлиза на 37 111.4 млн. лева. Бруто капиталообразуването е 8 680.5 млн. лв. и заема 18.2% относителен дял в БВП, през периода юли-септември тази година..

През периода юли - септември  външнотърговското салдо на нашата страна е положително и в размер на 1,9409 млрд. лева, като износът на стоки и услуги се понижава с 3,4% спрямо предходното тримесечие и със 7,8% спрямо година по-рано, достигайки 28,0499 млрд. лв., докато вносът се понижи с 0,1% на тримесечна база и със 7,5% спрямо третото тримесечие на 2022 г., достигайки 26,109 млрд. лева, добавят от НСИ .

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ