Новата икономика: Бум на обявите за работа за хора без дипломи в САЩ

Новата икономика: Бум на обявите за работа за хора без дипломи в САЩ

Новата икономика: Бум на обявите за работа за хора без дипломи в САЩ

Много от водещите компании на пазара с най-голямата работна сила рекламират работни места без дипломи и активно премахват изискванията за дипломи от повече обяви за работа. Идеята за наемане на работа въз основа на умения, а не на завършено висше образование за определени роли, стана все по-разпространена във време, когато работниците са в недостиг и икономическата стойност на дипломата за колеж се поставя под въпрос от повече американци, съобщи СNBC.

Но тъй като се появяват данни за наемане без диплома, има признаци, че някои от тези усилия може да са недостатъчни. Ново изследване на  Burning Glass Institute и Harvard Business School се фокусира върху това как компаниите се справят в усилията си да наемат работници без диплома. Това е важно за работниците в САЩ, повече от половината от които нямат дипломи, тъй като оказва влияние върху способността им да получават по-високоплатени работни места и по-добри роли.

Общият брой на компаниите, насърчаващи усилията за наемане на хора без дипломи, не означава, че тези работници действително получават работните места и всъщност до момента има ограничени публични доказателства в подкрепа на това как се оформят корпоративните усилия. Изследването от Burning Glass е опит да се определи количествено това. Базира се на ограничени данни и не разглежда алтернативни пътища, които хората без дипломи използват, за да се присъединят към организации, като например чиракуване и стажове. Но това все още е моментна снимка на това как някои от най-добрите работодатели в САЩ се справят в усилията си да наемат повече работници въз основа на умения спрямо придобита степен.

За съжаление, това, което установихме, е, че в по-голямата си част работодателите все още наемат същите хора, които са били преди“, каза Мат Сигелман, президент на Burning Glass Institute, който предоставя базирани на данни изследвания по теми, свързани с работата.

62 на сто от американците нямат дипломи

Ходът за наемане на хора без дипломи е важен поради големия брой хора, които попадат в тази графа. Данните на Бюрото за преброяване на населението в САЩ показват, че около 62% от американците нямат дипломи. Стремежът да се наемат повече от тези работници не се отнася за длъжности на ниско ниво, които никога не изискват диплома или професионални позиции като лекари или адвокати. Това, което е заложено тук, са работните места от средно ниво, като строителни мениджъри, супервайзори по продажбите, уеб разработчици, специалисти по киберсигурност и ИТ помощ. Тези работни места обикновено изискват определени умения и обучение, но не непременно четиригодишна степен.

Познаването на това как се подреждат конкретни компании, когато става въпрос за наемане, базирано на умения, е важно за работниците, „защото им казва къде е най-вероятно да получат честно разтърсване“, каза Сигелман.

Има и предимства за работниците по отношение на заплащането. Проучването установи, че когато работници без бакалавърска степен влязат в роля, която преди е изисквала диплома, те получават средно приблизително 25% увеличение на заплатата. Това възлиза на повече от $12 400 допълнителни приходи на година.

Работници, които искат да видят как се сравняват конкретни компании или сектори, могат да използват American Opportunity Index, за да ги сравнят въз основа на фактори като наемане, заплащане, повишение, равенство и култура. Той оценява компаниите по скала от 1 до 5, като 5 е най-високата, и се фокусира върху работни места, отворени за хора без диплома. Индексът е съвместен проект на Burning Glass Institute, Managing the Future of Work Project към Harvard Business School и Schultz Family Foundation.

Джоузеф Фулър, професор по управленска практика в Harvard Business School, препоръчва на търсещите работа да използват индекса, за да сравняват компании в един и същи сектор, тъй като може да има огромни разлики в техните практики за наемане и повишение на работници без диплома. Фулър каза, че не се съмнява в ангажираността на управленско ниво за която и да е от компаниите, посочени в доклада, но каза, че политическите изявления могат да стигнат само дотук. „Те могат да обявят добри намерения, но трябва да изпълняват против тези добри намерения“, каза той.

Walmart, Apple, GM и другите

Изследователите на Burning Glass предприеха новото проучване, като се има предвид нарастващият брой работодатели, които премахват изискванията за степен, данни, които преди това са проследявали. Най-новите констатации подчертават, че желанието на компаниите да разширят възможностите за лица, които не притежават диплома, не се превръща непременно в ежедневната практика.

Наблюденията в проучването се основават на база данни с кариерни истории на 65 милиона американски работници, които според Burning Glass представляват около 40% от работната сила в САЩ. 11 300 позиции, включени в извадката, са такива, за които изследователите казват, че биха могли да наблюдават значителен обем на наемане за най-малко една година преди и след като фирмата премахне изискването за степен.

Изследователите се фокусираха върху големи компании, за които наблюдаваха повече от 500 уникални обяви за работа годишно. Извадката включва роли от 1134 различни компании. Компаниите, посочени в доклада, са тези, за които изследователите са имали „силно покритие на данните“, каза той.

Само 37% от анализираните фирми са направили осезаеми промени в практиките си за наемане. Тези лидери включват големи работодатели като Koch Industries, Walmart, Apple,General :Motors, Tyson Foods, ExxonMobil и Yelp.

Фактът, че някои много успешни компании значително променят своя профил на наемане, предполага, че не липсата на талант възпрепятства усилията за наемане, базирани на умения, каза Сигелман. По-скоро това означава, че мениджърите може да са сдържани да наемат хора без дипломи, липсват специфични политики за оценка на уменията на тези работници. Ако има двама кандидати – един с диплома, един без, „за много мениджъри по наемане на работа това ще се почувства рисковано“, каза той.

Bank of America, Amazon, Oracle и други получават контрол

Най-голямата група фирми в проучването - 45% от извадката - премахна изискванията за степен от обявите за работа, но показа малка промяна в действителните модели на наемане, казаха изследователите. Компаниите в тази група включват Bank of America, Amazon, Oracle, Lokheed Martin, Kroger и Stelantis. 
Компаниите, цитирани за това, че не са продължили със значителни наемания, казаха на CNBC, че или не могат да проверят данните, оспориха заключенията на изследователите, или посочиха мерки, които са предприели, за да подобрят наемането си въз основа на умения.

„Въпреки че не можем да проверим методологията на това проучване въз основа на споделената информация, заключенията не са точни“, каза говорител на Amazon по имейл. „Голям брой роли в Amazon не изискват висше образование.“

От своя страна Bank of America сподели, че около 40% от нейните служители през 2023 г. са били назначени от кандидати без четиригодишно висше образование, цифра, която банковият гигант каза, че се увеличава през последните години.

И Lockheed Martin посочи петгодишния си ангажимент за създаване на 8 000 възможности за чиракуване за квалифицирани работници чрез технически стажове, програми за развитие в средата на кариерата, нови програми за ротация в колежи и стажове – цел, която постигна една година преди плана.

Stellantis каза, че неговият подход включва търсене на извършване на повече умения и оценки, базирани на компетентности, което разширява набора от кандидати и увеличава задържането. „Примерите в нашия софтуерен отдел показват как се стремим да набираме кандидати въз основа на техните умения, а не само на тяхното образование“, каза говорител по имейл.

Oracle и Kroger не отговориха на искания за коментар по имейл.

Nike, Uber, Delta и рискът от „отстъпление“

Последните 18% от фирмите, включени в проучването, са наречени „изостанали“ от изследователите. Това са фирми, които са постигнали първоначален напредък след премахване на изискванията за степен, но по-късно са се върнали. Изследователите изтъкнаха, че отстъпниците включват компании като Nike, Uber, HSBC, Novartis, Delta Air Lines, Meijer и US Foods.

Говорител на Meijer не коментира самото проучване, но каза по имейл, че „никога не е поемал ангажимент относно наемането на членове на екипа със или без дипломи поради голямото разнообразие от роли в нашата компания“. Говорителят също така посочи ползите от образованието, които предлага, което включва безплатно бакалавърско образование, от което всички членове на екипа могат да се възползват, след като бъдат наети, без период на изчакване.

Говорител на HSBC каза , че „тесният фокус на доклада не успява да обхване нюансираното въздействие на наемането, базирано на умения, пренебрегвайки многостранните силни страни, които нашият подход отключва, за да създадем култура с висока производителност и изключително изживяване за нашите колеги.“

Delta заяви, че данните, цитирани в доклада, не са тенденция, която вижда в съвкупността и че остава ангажирана с наемането, базирано на умения. „Нашият фокус е да наемем най-добрите кандидати за всяка роля – независимо от това къде са придобили уменията“, каза говорител в имейл. Nike, Uber, Novartis и US Foods не са отговорили на исканията за коментар.

Съвети за успех в кариерата без диплома

Изследователите идентифицираха няколко често срещани модела сред лидерите в наемането на работа, базирано на умения, които според тях биха могли да помогнат на другите да подобрят успеха си. От една страна, „те привличат вниманието към хората в цялата организация, които я смазват без дипломи“, каза Сигелман. „Това премахва част от стигмата и прави усещането за по-малко рисковано за наемащите мениджъри да рискуват да наемат някой без диплома.“

Компаниите, които са постигнали успех с наемането, базирано на умения, също ясно формулират уменията, които изискват за работа, дори преди да я публикуват. Според Сигелман те молят мениджърите по наемане да бъдат конкретни относно уменията, които търсят, както и какво биха сметнали за доказателство, че някой е придобил тези умения.

Освен това, лидерите в наемането, базирано на умения, имат процеси за оценка на уменията, които търсят. Например, те могат да поискат от кандидатите за работа да представят проекти за сляпо разглеждане на кандидати от мениджъри по наемане. Това позволява на компаниите да преценят „кой по същество е направил най-добрия проект, без да знаят чия е работата“, каза Сигелман.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ