Проучване: Великобритания ще е лидер на европейския бум на недвижимите имоти през 2024 г.

Проучване: Великобритания ще е лидер на европейския бум на недвижимите имоти през 2024 г.

Проучване: Великобритания ще е лидер на европейския бум на недвижимите имоти през 2024 г.

Великобритания е готова да оглави европейския пазар на недвижими имоти през тази година, тъй като международните инвеститори връщат капитали на затруднените пазари на имоти в региона.

Очакваното понижение на лихвените проценти и умереното икономическо съживяване ще стимулират притока на чуждестранни инвеститори, които искат да се възползват от "все по-привлекателните ценови равнища", сочи ново проучване на международната компания за недвижими имоти Savills, цитирано от  CNBC.

Според проучването американски, израелски, японски и тайвански инвеститори ще бъдат водещи в тази насока, като ще оглавят 20% възстановяване на инвестиционната дейност в недвижими имоти през 2024 г., докато вливат парични средства във Великобритания, Германия, Испания и Нидерландия.

"Със сигурност изглежда, че сме преминали отвъд най-лошото и имаме малко прокрадване на възстановяването", каза Рашид Хасан, ръководител на глобалните трансгранични инвестиции в Savills, пред CNBC.

"Великобритания е един от най-силно дисконтираните пазари", добави той, като отбеляза, че той се е движил "трудно и бързо", но неговите основи - а именно дълбок пазар, лесна достъпност и ограничена вътрешна конкуренция - остават непокътнати.

Възраждане на европейските недвижими имоти


Великобритания е класирана като най-добрата европейска дестинация за трансгранични инвестиции в проучването на CBRE
 2024 European Investor Intentions Survey, като инвеститорите изтъкват нейните дисконтирани цени и висок потенциал за възвръщаемост. Тя е следвана от Германия, Полша, Испания и Нидерландия. Според проучването Лондон е обявен за най-привлекателния град, следван от Париж, Мадрид, Амстердам и Берлин.

"Лондон е един от малкото градове, които постоянно демонстрират своята устойчивост в условията на предизвикателни икономически фактори и остават основен център за глобалния капитал", заяви Крис Брет, управляващ директор на отдела за европейски капиталови пазари на CBRE.

Според оценки на Knight Frank Великобритания ще привлече една трета - или около 13 млрд. долара - от изходящите инвестиции през 2024 г. само от САЩ. Германия, Испания и Нидерландия ще бъдат следващите най-големи бенефициенти на американски парични средства.

Това е резултат от тежката година за недвижимите имоти през 2023 г., когато по-високите лихвени проценти повишиха разходите по заемите и натежаха върху настроенията на инвеститорите.

Глобалните трансгранични инвестиции в недвижими имоти възлизат на 196,3 млрд. евро (212,9 млрд. долара) през годината, което е с 40% по-малко от средното за петгодишния период, сочат данни на Real Capital Analytics, цитирани от Savills. Спадът е най-силно изразен в Европа, Близкия изток и Африка (ЕМЕА), където входящите потоци са с 59% по-малко. За сравнение, в Северна и Южна Америка спадът е 56%, а в Азиатско-тихоокеанския регион - 12%.

През 2023 г. в континентална Европа са инвестирани общо 65,2 млрд. евро (70,6 млрд. долара), като по-голямата част от тях произхождат от вътрешноевропейски трансгранични купувачи, предимно във Франция и Испания. По-малко от половината (40%) са дошли от държави извън континента - най-ниският дял от 2010 г. насам.

Очаква се обаче тази тенденция да се промени, тъй като международните институции и индивидуалните инвеститори се завръщат на пазара, след като Европейската централна банка и Английската централна банка показват признаци за намаляване на лихвените проценти.

"Предвиждаме, че Европа вероятно ще си възвърне водещата позиция като основна дестинация за трансгранични инвестиции през следващите 12 до 18 месеца", казват от  Savills.

Какво предпочитат инвеститорите 

Очаква се жилищата и складовите площи  да бъдат най-големите печеливши от паричната инжекция от чужбина през 2024 г.

Тази година за първи път логистичните и жилищните имоти изпревариха офисите като предпочитан клас активи за чуждестранните купувачи, според проучването на CBRE. Повече от една трета (34%) от инвеститорите са изразили предпочитание към логистичните и 28% към жилищните имоти, в сравнение със 17%, които са предпочели офисите.

Това се случва, след като сделките с офиси спаднаха със 71% спрямо петгодишната средна стойност през 2023 г., според данни на RCA, на фона на опасенията за по-широк спад в сектора на търговските имоти.

Все пак Рашид Хасан от Savills заяви, че остават възможности за "опортюнистични инвеститори", които искат да се възползват от големите отстъпки в офис и търговските площи.

"Изненадващо е, че чуваме изявления [от инвеститори] около това, че бихме искали да инвестираме в офиси точно сега. В перспектива смятам, че негативните настроения около офисите ще бъдат по-малко", каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ