Ръстът на икономиката на САЩ се забави до 1,6% през първото тримесечие на 2024 г.

Ръстът на икономиката на САЩ се забави до 1,6% през първото тримесечие на 2024 г.

Ръстът на икономиката на САЩ се забави до 1,6% през първото тримесечие на 2024 г.

Икономическият растеж на САЩ беше много по-слаб от очакваното в началото на годината и цените се покачиха с по-бързи темпове, съобщи Министерството на търговията. Брутният вътрешен продукт, широка мярка за стоки и услуги, произведени през периода януари-март 2024 г., се е увеличил с 1,6% на годишна база, коригиран спрямо сезонността и инфлацията, според Бюрото за икономически анализи на департамента, предаде CNBC.

Икономисти, анкетирани от Dow Jones, очакваха увеличение от 2,4% след ръст от 3,4% през четвъртото тримесечие на 2023 г. и 4,9% през предходния период.

Потребителските разходи са се увеличили с 2,5% през периода, което е спад от ръста от 3,3% през четвъртото тримесечие и под прогнозата на Wall Street за 3%. Фиксираните инвестиции и правителствените разходи на държавно и местно ниво помогнаха за поддържането на положителен БВП през тримесечието, докато спадът на частните инвестиции в инвентара и увеличението на вноса бяха намалени. Нетният износ извади 0,86 процентни пункта от темпа на растеж, докато потребителските разходи допринесоха с 1,68 процентни пункта.

Имаше и някои лоши новини по отношение на инфлацията. Индексът на цените на личните потребителски разходи, ключова инфлационна променлива за Федералния резерв, се повиши с 3,4% годишно темпо за тримесечието, което е най-голямото му увеличение от една година. Като се изключат храните и енергията, основните PCE цени се повишиха с 3,7%, като и двете доста над целта от 2% на Фед. Служителите на централната банка са склонни да се фокусират върху основната инфлация като по-добър индикатор за дългосрочните тенденции.

Индексът на цените за БВП, понякога наричан "верижно претеглено" ниво, се е увеличил с 3,1% темп, в сравнение с оценката на Dow Jones за 3% увеличение.

Пазарите се сринаха след новината, като фючърсите, обвързани с Dow Jones Industrial Average, паднаха с повече от 400 пункта. Доходността на съкровищните облигации се повиши, като най-скоро референтната 10-годишна облигация беше 4,69%.

Докладът идва с пазарите на ръба относно състоянието на паричната политика и кога Федералният резерв ще започне да намалява референтния си лихвен процент. Лихвеният процент по федералните фондове, който определя какви банки таксуват една друга за овърнайт заеми, е в целевия диапазон между 5,25%-5,5%, най-високият от около 23 години, въпреки че централната банка не се е повишавала от юли 2023 г.

Инвеститорите трябваше да коригират мнението си кога Фед ще започне да облекчава, тъй като инфлацията остава висока. Гледната точка, изразена чрез фючърсната търговия, е, че намаленията на лихвените проценти ще започнат през септември, като Фед вероятно ще намали само един или два пъти тази година. Ценообразуването на фючърсите също се промени след публикуването на БВП, като търговците сега сочат само едно намаление през 2024 г.

„Икономиката вероятно ще се забави допълнително през следващите тримесечия, тъй като потребителите вероятно са близо до края на своето прахосване“, каза Джефри Роуч, главен икономист в LPL Financial. „Процентите на спестявания спадат, тъй като твърдата инфлация оказва по-голям натиск върху потребителя. Трябва да очакваме инфлацията да се понижи през тази година, тъй като съвкупното търсене се забавя, въпреки че пътят към целта на Фед от 2% все още изглежда далеч."

Потребителите като цяло са в крак с инфлацията, откакто тя започна да нараства, въпреки че нарастващата инфлация изяде увеличенията на заплатите. Процентът на лични спестявания се забави през първото тримесечие до 3,6% от 4% през Q4. Доходът, коригиран с данъци и инфлация, се повиши с 1,1% за периода, спад от 2%.

Моделите на разходите също се промениха през тримесечието. Разходите за стоки са намалели с 0,4%, до голяма степен до спад от 1,2% при покупките на по-големи билети за дълготрайни артикули. Разходите за услуги се увеличиха с 4%, което е най-високото тримесечно ниво от Q3 на 2021 г.

Оживеният пазар на труда спомогна за укрепването на икономиката. Министерството на труда съобщи в четвъртък, че първоначалните молби за безработица са възлизали на 207 000 за седмицата от 20 април, което е спад с 5 000 и под прогнозата за 215 000.

Като възможен положителен знак за жилищния пазар, жилищните инвестиции скочиха с 13,9%, което е най-голямото им увеличение от четвъртото тримесечие на 2020 г.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ