Турция се готви за икономически обратен завой

Турция се готви за икономически обратен завой

Турция се готви за икономически обратен завой

Турция е готова да се откаже от някои от неортодоксалните икономически политики на президента Реджеп Тайип Ердоган, тъй като новият му икономически екип се опитва да намали необузданата инфлация в страната, пише Би Би Си.

По-малко от месец след като Ердоган спечели нов президентски мандат, очакванията са Турската централна банка да повиши рязко основния си лихвен процент от сегашното ниво от 8,5%.

Досега обаче Ердоган настояваше лихвените проценти да бъдат ниски, но инфлацията от близо 40% и кризата с разходите за живот може най-накрая да наложат промяна в паричната политика.

Големият въпрос

е колко ще се повиши основният лихвен процент. Базираната в САЩ инвестиционна банка Morgan Stanley очаква увеличение от 11,5 пункта до 20%, докато Goldman Sachs смята, че основната лихва може да достигне дори 40%.

Други икономисти предполагат, че покачването ще бъде голямо, но вероятно по-плавно.

Проблемът на президента Ердоган е, че темпът на инфлация в Турция остава упорито висок и резервите на нейната централна банка са паднали до критично ниски нива, след като тя похарчи милиарди долари в опити да подкрепи лирата.

Повечето икономисти подкрепят повишаването на лихвите като метод за справяне с високата инфлация, но лидерът на Турция уволни трима управители на централната банка за по-малко от две години, когато те се опитаха да наложат този тип ортодоксалните политики.

Лихвените проценти

паднаха от 19% преди две години до 8,5% през последните месеци. Сега те отново ще се покачат и това ще има последици за страна, която вече е в икономическа криза.

Икономиката на Турция нарасна драстично в първите години на управлението на президента Ердоган. През последните години  обаче той изостави традиционната икономическа мъдрост, приписвайки високата инфлация на големите разходи за заеми.

През последните пет години турската валута загуби повече от 80% от стойността си и чуждестранните инвестиции се сринаха.

Мехмет Керем Чобан от университета „Кадир Хас“ каза, че икономическият модел на Турция се нуждае от капитал, за да оцелее, тъй като резервите му са се стопили.

Ердоган е на власт в Турция повече от 20 години. Той победи опозиционния си съперник миналия месец на избори, които според международните наблюдатели страдат от „неравнопоставеност“, която дава на действащия президент предимство.

По време на предизборната кампания той поддържаше мантрата си, че лихвите ще останат ниски, докато той е на власт, гарантирайки, че няма да има промяна в икономическата политика. Опозицията обеща да обърне фокуса си върху ниските лихви.

Обратно към нормите

И все пак няколко дни след преизбирането си Ердоган даде сигнал за промяна.

Първо, той назначи бившия банкер и икономист Мехмет Шимшек за министър на финансите. Въпреки че е бивш член на правителството на Ердоган,  Шимшек даде да се разбере, че единственият икономически избор на Турция е да се върне към „рационална основа“ и „спазване на международните норми“.

След това той назначи 44-годишната Хафизе Гайе Еркан за първата жена управител на централната банка на Турция. Добре известна фигура на Уолстрийт, тя е заемала ръководни длъжности в Goldman Sachs, както и във фалиралия регионален американски кредитор First Republic.

Ердоган каза миналата седмица, че позицията му относно лихвените проценти не се е променила, но „ние приехме, че г-н Шимшек трябва да предприеме необходимите стъпки бързо и без усилия заедно с централната банка“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ