Ако журналистите бяха лекари

Ако журналистите бяха лекари

Ако журналистите бяха лекари

"Как може да съм такава позьорка“, мисли си Луси Мейтън, вместо да извади камерата. През 1988 г. прави документален филм за жените в Афганистан за BBC и среща лекар от Кабул, който й споделя, че не може да си върши работата, защото всичките му лекарства са остарели. „Рискува живота си, за да ми каже това, надявайки се аз да го кажа на света и нещо да се промени“, спомня си Луси. Тогава решава, че ако някога се върне във военна зона и работата й би имала значение, няма да е като журналист, а като лекар.

В средата на 70-те години британката с индийски корени започва телевизионна кариера и става първата азиатска репортерка на BBC. Работи към John Craven's Newsround – програмата за детски (но сериозни) новини на медията, на която е едно от знаковите лица. „Когато започнах работа, бях на 23 и си мислех, че мога да променя света. Но не успях да го направя като журналист“, казва наскоро Луси пред сайта на The Guardian.

На 36 години тя влиза в медицинското училище към Лондонския университет (St George Hospital Medical School), за да се преквалифицира в офталмолог. През 1996 г. пътува до североизточния щат Бихар в Индия и разбира за обречеността на хората с катаракта – очно заболяване, засягащо възрастни, но разпространено сред младите и децата в бедните индийски райони. Малко по-късно бившата журналистка основава благотворителната организация Second Sight (“Нов поглед” в свободен превод), чрез която на десетки хиляди души годишно в Бихар и Ориса се осигурява операция на очите.

Идеята й може да изглежда и проста: има хора, които изпитват нужда да правят добро. Но решението й все пак остава неразгадаемо в свят, който продава хиляди формули за личен успех, докато Луси сменя своя за алтруизъм. Тя обаче не проповядва избора си, описвайки го като драматично отшелничество, а като нещо смислено, на което се е доверило и семейството й. Получава подкрепа от партньора си Марк, който се ангажира с децата им – когато Луси постъпва в медицинското училище, дъщеря им Лейла започва детска градина, а синът им Калум се ражда през третата година на волунтуризма й. „Благодарна съм и за помощта на майка ми, на която нито за миг не й мина през ума, че съм луда, както смятаха много хора. Самата тя влезе в университет на 49 години, за да учи китайска литература, и може би част от решението ми се дължи на нея.“

С благотворителна цел Луси издава и книгата си „Козата беглец: Да излекуваш слепотата в забравена Индия“.

Отблизо

След повече от десет години работа в една игнорирана част от света Луси е филантроп, който инвестира интелект и емоции, напълно посвещавайки се на каузата си: „Ние не налагаме политика отдалече. Екипът ни включва над 50 очни специалисти и повече от 30 доброволци. И вярваме, че е необходимо офталмологично обучение на терен, в което да участват местните хора“. В началото е нямало жени, които работят в очната клиника, но сега благодарение на донорите на организацията 120 момичета се обучават за асистенти, чрез което Луси се надява да промени маргиналната им роля в селските райони на Бихар. 75% от момичетата напускат училище и се омъжват на 14-15-годишна възраст, раждат преди 18, по-голяма част от тях са анемични.

От друга страна, бебетата от женски пол са все по-нежелани във втората по брой на населението страна в света (с жена за президент), тъй като традицията изисква прекалено висока зестра, за да омъжиш дъщеря си. Заради това, че в Индия е по-изгодно да имаш син, месечно там има по 50 хил. аборта при заченати момичета, а за родените съществува реален риск да бъдат захвърлени или убити.

Когато порасна, ще стана футболистка

Контрапроектът на Луси, свързан с дискриминираните жени, е да ги изкара от селата и да ги направи титуляри на един типично мъжки терен. Програмата с тренировки по футбол към очната клиника Akhand Jyoti е създадена и със здравословни цели, но и за насърчаване на кариера в областта на спорта и легитимирането на правата на жените в индийското общество. В края на 2012 г. в Лондон бе излъчен документалният филм на Луси Мейтън Junction for Having Fun за младите футболистки, които сритват стереотипите и демонстрират жизнерадостна амбиция да живеят по-различно.

Спортната кауза се подкрепя от футболни звезди като играчите на „Челси“, които провокират дарителство от страна на феновете си. Един от тях купува подарения на Second Sight екип на тима с автографи от футболистите за 1000 паунда, а друг - два VIP билета за мач на отбора за 2000. Около 700 паунда е годишната сума, необходима за издръжката и образованието на едно момиче във футболната академия и очната клиника, което включва и курсове по английски език и ИT квалификация.

Настигни я, ако можеш

Средствата за Second Sight идват от индивидуални дарители или малки и средни британски благотворителни тръстове, а най-големите суми досега са събирани в рамките на Лондонския маратон. Луси сама участва и финишира в две от изданията му, а на 60-годишна възраст продължава да играе футбол. През 2012 г. получи наградата Karen Woo на името на британската лекарка, убита по време на хуманитарна мисия в Афганистан през 2010 г. Призът се връчва от медицинската организация BMJ Group на лекар, който дава ярък пример за алтруизъм и смелост.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ