Източна Европа е първенец по икономически растеж в ЕС

Източна Европа е първенец по икономически растеж в ЕС

Източна Европа е първенец по икономически растеж в ЕС

Източна Европа е първенец по икономически растеж в ЕС, изпреварвайки значително Еврозоната, въпреки забавянето на инвестициите и намаляването на еврофондовете.

Четири от петте най-бързо растящи икономики в Европейския съюз през последното тримесечие са от източната част на континента. Това се дължи на личното потребление, което компенсира намаляването на инвестициите. В резултат някои източноевропейски икономики регистрираха растеж, невиждан от финансовата криза през 2008 година.

Румъния е на първо място сред петте бивши комунистически страни, публикували в петък предварителни данни за икономическия си растеж. Нейната икономика е нараснала скокообразно с 6 процента на годишна основа спрямо 4,3 % през предходното тримесечие. Икономическият растеж на България, Унгария, Словакия и Полша, най-голямата икономика в Източна Европа, също се е ускорил в сравнение с първото тримесечие на годината. Еврозоната, за която отива по-голямата част от износа от региона, е регистрирала икономически растеж на годишна основа от 1,6 %, колкото и през предходното тримесечие.

Тези данни показват, че въпросните източноевропейски страни, само една от които е въвела еврото, се оказват устойчиви в условията на вяло икономическо възстановяване на еврозоната и намаляване на средствата от еврофондовете. Подпомогнато чрез финансови инжекции от правителствата на тези държави, желаещи силно да подкрепят икономическия растеж, потребителското потребление неутрализира резкия спад на инвестициите, който последва устрема да бъдат изразходвани парите от европейските помощи преди последния срок - края на миналата година. Техния съвкупен брутен вътрешен продукт от около 1 трилион долара ще се увеличи с 3,5 % тази година, изпреварвайки растежа на световната икономика, според Международния валутен фонд.

"Растежът в региона отново бе движен от вътрешното търсене, което е подкрепяно от намаляващата безработица и повишаващите се заплати", заяви Ян Стечкерова, икономист в Komercni Banka AS в Прага, Чехия. "Инвестициите остават слабото място в региона, тъй като усвояването на европейски фондове от новия бюджет се отличава с бавен старт."

Икономическият растеж отслабваше по-рано тази година, емитираните от правителствата в региона еврооблигации се представяха по-лошо от тези на други развиващи се страни, давайки доходност от 8,6 % тази година, спрямо 14 % за държавите от индекса на Блумбърг за нововъзникващите пазарни икономики. Полската злота и румънската лея бяха две от трите валути на страни с нововъзникваща пазарна икономика с най-голямо обезценяване през второто тримесечие на годината според данни на агенцията.

Данните за второто тримесечие обаче надминаха прогнозите на икономистите за Румъния, Словакия и Унгария. Изненадващият подем отслабва безпокойствата за тазгодишните перспективи след сериозното забавяне през предходния период, след като финансовата помощ от 28-членния Европейски съюз намаля чувствително.

Икономическият растеж на Румъния е на най-високото си равнище от 2008 година, тъй като понижаването на данъци и повишаването на трудовите възнаграждения увеличиха потребителското потребление в изборна година. Европейската комисия прогнозира, че брутният вътрешен продукт (БВП) на страната ще е втори по растеж в ЕС през 2016 г. след този на Ирландия, но в същото време предупреди, че разхлабването на фискалната политика може да изложи на опасност бюджетните цели за идната година.

Словакия, Унгария

Възможно е засилването на словашката икономика до растеж от 3,7 % през второто тримесечие да изстреля годишния ръст до 3,4 %, прогнозира министерството на финансите. Ускоряването на икономическия растеж на Унгария, който почти се утрои до 2,6 %, показва, че икономиката на страната е в състояние да нараства, въпреки че притокът на европейски фондове намаля, каза икономическият министър Михай Варга пред репортери след публикуването на данните. Целевото равнище на правителството за тази година от 2,5 % ще бъде постигнато, изрази увереност той.

При условие че икономическият растеж доближава очакванията на унгарската централна банка, понижаването на лихвените проценти изглежда по-малко вероятно, заяви Уилям Джаксън, анализатор от Capital Economics в Лондон. Точно обратното, данните за Румъния увеличават вероятността централната банка да затегне паричната си политика тази година, за да предотврати прегряването на икономиката, посочва Джаксън.

Полша изостава

Полша е била на опашката в региона през последното тримесечие. Нейният икономически растеж от 3,1 % е под прогнозните 3,3 % и представлява леко подобрение за най-слабия резултат от първото тримесечие, когато БВП на страната се увеличи с 3 %. В подкрепа за полската икономика дойдоха 4 милиарда злоти (1,1 милиарда долара) под формата на нови детски надбавки, които стимулираха вътрешното търсене и помогнаха на промишленото производство и продажбите на дребно.

Забавянето на инвестициите остана ключова спирачка за икономическия растеж на Полша след забавянията във финансирането от европейските фондове и нарасналата несигурност, след като британците гласуваха за излизане на страната им от ЕС.

"Перспективите пред полската икономика не са лоши: динамиката на растежа би трябвало да се ускори леко, тъй като парите, влели се в резултат на плана на правителството за детските надбавки, наистина ще подкрепят икономиката", заяви Моника Куртек, главен икономист в Bank Pocztowy във Варшава. "Компаниите обаче ще функционират в една среда на голяма несигурност, идваща от чужбина."

Радослав Томек и Дорота Барзител, агенция Блумбърг

Източник: БТА

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ