Сделката за продажба на Forbes за $800 млн. пропадна заради съмнителен купувач

Сделката за продажба на Forbes за $800 млн.  пропадна заради съмнителен купувач

Сделката за продажба на Forbes за $800 млн. пропадна заради съмнителен купувач

Сделката за 800 млн. долара за продажбата на Forbes Media Group на група инвеститори, ръководена от американския технологичен мениджър Остин Ръсел, 28-годишният основател на Luminar, се провали, след като бяха повдигнати въпроси за потенциално руско или друго чуждестранно влияние при придобиването. Това съобщи  в. The Washington Post, позовавайки се на свои източници.

Сегашният собственик на американската медийна група, Integrated Whale Media е заявил, че прекратява споразумението си за продажба на Forbes на ръководената от Ръсел група, която "не е могла да изпълни условията за приключване", според говорителя на медийната група Бил Хенкес.

Според двама души, запознати с въпроса, изявлението следва месеци на спорове относно продажбата, която предизвика критики на Капитолийския хълм и проверка от страна на Комитета за чуждестранни инвестиции в САЩ за възможно чуждестранно участие.

Според хора, работили по придобиването, през лятото Ръсел се е опитал да събере средства за сделката от американски инвеститори, въпреки че е поддържал връзки с чуждестранни спонсори. В изявление от вторник Ръсел заяви, че "беше решено, че е в най-добър интерес на страните договорът да бъде прекратен".

Офертата на Ръсел за придобиване на Forbes, обявена за пръв път през май, повдигна въпросителни, тъй като той няма опит в медийната индустрия и поради цената, която надвишава общата продажна цена на Time, Fortune и The Washington Post. Потенциалната сделка беше съпътствана и от въпроси за връзките на Ръсел със свързания с Кремъл магнат Магомед Мусаев, който през 2016 г. е помогнал за първоначална инвестиция в размер на 20 млн. долара в новосъздадената тогава компания на Ръсел за лидарни технологии, според съдебни документи, и е станал вторият по големина външен акционер на компанията.

Руският магнат твърди, че стои зад покупката на Forbes, показват аудиозаписи. В пет аудиозаписа, получени от The Post, Мусаев, който притежава и лиценза за издаване на рускоезичното издание на Forbes, твърди, че той е купувачът на Forbes. В отделен видеозапис, прегледан от The Post, Мусаев описва Ръсел като "лицето" на сделката, като настоява собственото му участие да се запази в тайна.

Ръсел е отрекъл каквото и да е участие на Мусаев или други руски лица в покупката, а Мусаев е заявил пред The Post, че не е инвестирал в сделката и не планира да инвестира.

В писмо от 9 август сенаторите Том Котън (щата Арк) и Марко Рубио (щата Флорида) призоваха министъра на финансите Джанет Йелън, която председателства CFIUS, да преразгледа сделката, заявявайки, че Ръсел "се представя за водещ купувач", докато "е очевидно, че Ръсел е само посредник на по-големи чуждестранни инвеститори".

През септември компанията, създадена от Ръсел, за да осъществи покупката на Forbes, изпрати прессъобщение, в което се казва, че сделката на стойност 800 млн. долара вече е привлякла "над 2 млрд. долара търсене", предимно от американски инвеститори. Но представителите на Ръсел заявиха, че не могат да кажат каква сума инвестира той или някой от другите участници в сделката, като заявиха, че той е правно задължен да не разкрива точните условия преди приключването на сделката.

Писмените съобщения, с които се е запознал The Post, показват, че в дните след публикуването на новината през септември екипът на Ръсел все още се е опитвал да събере значителни суми за финансиране.

В бележка до персонала главният изпълнителен директор на Forbes Майк Федерле заяви, че отмяната не е засегнала "ежедневните операции или бизнес целите".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ