Софийската опера представя „Борислав“ по едноименната пиеса на Вазов

Софийската опера представя „Борислав“ по едноименната пиеса на Вазов

Софийската опера представя „Борислав“ по едноименната пиеса на Вазов

Софийската опера и балет чества Деня на народните будители, 1 ноември, с емблематична творба – първата българска историческа опера „Борислав”.

Творбата е създадена по едноименната пиеса на Иван Вазов. В нея си дават среща патриархът на българската литература и един от първите родни професионални композитори – маестро Георги Атанасов.

Операта "Борислав" е написана в чест на великия войвода на цар Иван Асен II - Борислав. Либретото е на Николай Т. Попов, който също твори, въодушевен от пиесата на Вазов. Успехът на тази драма, която се играе от началото на XX век в София, е голям, посочват от операта. "Борислав" - пише в спомените си Симеон Радев - "владее столицата, шествува победоносно по провинцията и дава на един иначе равнодушен към художествената красота народ шумно упоение. Бащите с романтично въображение кръщават децата си на името на Борислав".

Съкрушен от разгрома на Илинденско-Преображенското въстание, което цели освобождението на Македония, останала под турска власт след Берлинския конгрес, Вазов иска да противопостави на тъжната действителност делото на един велик български цар – Иван Асен II. По времето на царя границите на България са достигали до три морета – Черно, Бяло и Адриатическо, а златният печат на владетеля е бил с надпис: "Аз, Йоан-Асен, цар на българите и гърците"

"Борислав" е първата мащабна българска опера, създадена с размаха на талант и професионалност. Има сведения, че самият Вазов е имал лична среща с маестро Георги Атанасов и е посетил премиерата на операта през 1911 г., като е дал добра оценка на творбата. 

След 104 години "Борислав" се завръща отново на сцената. Софийската опера и балет открива отново своя сезон с българска опера. На тази сцена бяха представени и историческите творби на маестро Атанасов "Косара" и "Алцек".

След успешното световно турне на Софийската опера в Словения, Германия и Япония, с руски, немски и италиански репертоар, първият ни оперен театър се обръща отново към българската класика.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ