Петък е последният ти работен ден!

Петък е последният ти работен ден!

Петък е последният ти работен ден!

Най-ужасният  подчинен, който съм имал, беше същински кошмар. Докато работеше при мен, цареше пълен хаос. Отчасти вината е моя: не обръщах внимание на оплакванията на другите си служители; повиших го с надеждата, че ще спечеля лоялността му и ще го накарам да спре да ми забива ножове в гърба. Търпях го прекалено дълго – катастрофална грешка!

Но после се появи светлина в края на тунела – бях допуснал толкова много гафове, че се научих какво да не правя като мениджър.

В момента, като консултант по лидерство, повечето ми клиенти признават, че са имали или имат вземане-даване с токсични индивиди. Но защо не ги уволнят? Сложно е. Въпреки че е относително лесно да разпознаете некомпетентните кадри – та, ние ги разпознаваме още в първата седмица от наемането им, - по-трудно е да разберете, когато някой ваш подчинен не се вписва в офис културата. Може да отнеме месеци, а с времето става все по-трудно да се отървете от токсичния си служител – особено ако работата му е задоволителна или е събрал голям брой последователи. И все пак, мениджърите прекарваме твърде много време в търсене и обучаване на подходящите кадри – нормално е да не искаме да преминаваме през тези процеси отново и отново.

Ето няколко лесни начина да разпознаете токсичните членове на екипа си:

1. Приписват си чужди заслуги

Едно от най-честите оплаквания, с които мениджърите се сблъскваме, когато провеждаме анкети сред служителите си, е че еди-кой-си от екипа „си приписа моите заслуги”. Ако искате да съсипете доверието, което отделът ви ви има, продължавайте да подминавате тези сигнали.

2. Говорят зад гърба на околните

Токсичните служители винаги се вълнуват от – и разпространяват – най-актуалните компромати и особено се интересуват от клюките. Разпространението на деструктивни и негативни слухове освобождава ендорфини у някои хора, но съсипва атмосферата на работното място.

3. Сближават се с шефовете

Токсичните работници често попадат в близкото обкръжение на лидерите на организацията. Не казвам, че на подчинените е забранено да имат взаимоотношения с високопоставените лица в компанията, но ще забележите, че за първите е характерно да прекарват много малко време в общуване с колеги от своя или по-нисък ранг. Те предпочитат комуникацията с по-важните клечки.

4. Искат прекалено много

Кой винаги търси повече пари, внимание и привилегии? Обикновено това не са звездите в екипа, а онези, които обичат да мрънкат. Токсичните служители непрекъснато ви повтарят колко ниско е възнаграждението им и колко натоварени и недооценени са. Следващия път, когато някое мрънкало ви постави ултиматум, кажете му следното: „Прав си, сигурно би могъл да печелиш повече в някоя конкурентна фирма. Пожелавам ти късмет. Петък е последният ти работен ден.”

5. Не подкрепят колегите си

Тъжно, но факт – токсичните работници свалят звезди на високопоставените лидери и третират съотборниците си като отрепки. Прекалено заети са, за да окажат съдействие или морална подкрепа на колегите си, а интересът им към клиентите е почти нулев.

И така, трябва ли да уволним токсичните членове на екипа си? Не е непременно. Винаги препоръчвам първо да опитате с превъзпитание. Някои леопарди променят шарките си, когато се опълчите на поведението им. Разбира се, тъжната истина е, че в повечето случаи този метод е безполезен.

Дайте им няколко седмици и едва след това се отървете от тях. Повечето лидери, с които работя, признават, че наемат бързо и уволняват бавно. Когато става въпрос за токсични служители, подходът трябва да е точно обратният.

Честър Елтън, автор на бестселърите “What Motivates Me” и „All in”, за LinkedIn.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ