10 невероятни неща, които звуците могат да правят

10 невероятни неща, които звуците могат да правят

10 невероятни неща, които звуците могат да правят

Звуковите вълни са способни да сътворят невероятни неща с практическо приложение в науката, изкуството, медицината. Ето 10 такива примера:

1. Да "погълнат" шума

Звучи като оксиморон, но е факт. Компанията „Орфилд Лайбс” в Минеаполис изгради най-тихата стая в стая, която се използва за тестване на едва доловими шумове (жуженето на електрическата жичка на запалена лампа, например). Стените са напълно звукопоглъщащи, а нивото на шум в нея е 9 децибела – толкова тихо, че можете да чуете звуците от работата на вътрешните ви органи.

2. Да се „скрият”

Забелязали ли сте, че когато се разхождате в гората по различно време – например денем и нощем, чувате и звуците различно? Ако денем всички звуци сякаш се сливат в общ фон, то късно вечер, всяко прошумоляване ви се струва стряскащо. Така се случва, когато звуковите вълни променят посоката си заради температурните колебания в денонощния цикъл. Денем те се движат нагоре, където температурата на въздуха е по-ниска и като цяло се разпространяват над главата ви, което създава т.нар. зона на акустична сянка. Този ефект активно се използва във военното морско дело: морски плавателни съдове се "крият" в акустичната сянка от сонарите на вражески кораби.

3. Да се превърнат в оръжие

Хората могат да превърнат всичко в оръжие даже и звуците. „The Long Range Acoustic Device” е устройство, което е създадено и се използва именно с такава цел. Изглежда като прожектор, който изстрелва звуков лъч със сила около 150 децибела на десетки метри разстояние. Причинява силна болка и в интерес на истината вече е на въоръжение. Звукови пушки например се използват от силите на реда срещу сомалийските пирати.

4. Звукът като изкуство

Звуковите вълни могат да бъдат визуализирани и това явление се нарича „киматика”. Това, на практика са различните форми, които звуковите вибрации могат да изваят, ако подложим на тях повърхност с пясък, сол, вода. Явлението е открито още през 1623 г. от Галилей. Впоследствие е изучавано и доразвивано като теория и практика от много други известни учени.

5. Звукът като убиец

Теоретично, човек може да бъде убит от налягането на звук с огромна сила, но не изглежда така, както си го представяте. Това, което обикновено следва след силен взрив, се нарича свръхналягане - огромно повишаване на атмосферното налягане. Някои взривове могат да предизвикат неописуемо силен шум, който обаче няма как да бъде чут, тъй като тъпанчетата на ухото се пукат преди това - човек оглушава при сила на звука от 160 децибела. А още по-голяма сила от 200 децибела например е достатъчна да разкъса белите дробове.

6. Съюзник в борбата с престъпността

 Властите в някои градове в САЩ прибягнаха до нетрадиционен подход като пуснаха класическа музика в метрото в райони с високи нива на престъпност. Оказва се, че класиката „гони” агресивните хулигани от обществените места, където звучи – те я възприемат като неприятна, като нещо, което им причинява дискомфорт и ги заставя да го избягват. Известни са статистически данни за Лондон например, където през 2003-та година в течение на 6 месеца в метрото е звучала класическа музика. За този период случаите на вандализъм и грабежи са намалели три пъти.

7. Да се превърне в лазер

Лазерът излъчва много фин лъч светлина, способен да се придвижва дори и във вакуум, за разлика от звуковите вълни, които се нуждаят от среда-посредник. През 2010 г. японците създават звуково устройство, способно да излъчва подобен на лазера лъч, но по-безопасен и го наричат фазер. Честотата му е 170 килохерца, което превишава 8 пъти човешкото възприятие. Днес фазерът се използва в медицината.

8. Да лекува

Устройството „HIFU Transducer” е една от новостите в медицината, смятана за огромна крачка в неинвазивната хирургия. То концентира акустична енергия и отделя огромно количество топлина, която буквално „запечатва” срезове и рани за минути.

9. Да ни върне в миналото

Една от най-интересните области на науката е археоакустиката или използването на звука в археологията. Например, всяка стая във вашия дом има собствено звучене, което се определя от интериора и материалите, използвани в него. На базата на този факт, учени от университета Солфорд във Великобритания решили да узнаят как звучи Стоунхендж. Записали отразяваните от Стоунхендж звукови вълни, а после ги вградили в компютърен модел и така установили, че  мегалитите създават отразяващо пространство, сходно с това на лекционна зала.

10. Звукът като компас

Известно е, че прилепите и птиците се ориентират в пространството чрез звуковите вълни, но до неотдавна нямаше ясно обяснение как птиците все пак успяват да намерят пътя към дома, изминавайки огромни разстояния. През1997 г. геофизикът Джонатан Хагстром открил, че около 60 хил. гълъби се заблудили по време на миграция от Франция в Англия след като въздушният им път бил пресечен от низкочестотен звук на самолет. Той силно нарушил работата на вътрешния компас на птиците. Така Хагстром разбрал, че птиците си създават своеобразни звукови карти за навигация.

По материали от Popular science

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ