5 неща, които не знаехме до тази седмица

5 неща, които не знаехме до тази седмица

5 неща, които не знаехме до тази седмица

В днешното информационно общество, в което живеем наистина сякаш всеки ден някой открива нещо ново, а има толкова много неща, които сякаш вече са открити и познати на човечеството. В крайна сметка е хубаво да научаваме по нещо ново всеки ден.

Ето няколко новости от изминалата седмица.

1. Ърнест Хемигуей е написал 47 финала на забележителната си творба „Сбогом на оръжията"  

Всичките 47 варианта на финала ще бъдат публикувани в ново издание на литeрaтурния шедьовър от 1929 г. от издателство Scribner, информира “Дейли телеграф”. 

Американският автор, носител на Нобелова награда за литература, дава интервю за The Paris Review през 1958 г., две години преди да се самоубие на 61-годишна възраст, в което признава, че е пренаписвал финала 39 пъти преди да бъда удовлетворен.

„Сбогом на оръжията" е полу-автобиографично произведение, разказващо за италианските военни операции по време на Първата световна война.

Крайното число на възможните финали, които е написал Хемингуей, се оказва 47.  Някои от тях са открити от Шон Хемингуей, който правил изследване на събраните съчинения на писателя в John F. Kennedy Presidential Library and Museum в Бостън.

Финалът, който надделява, предизвиква смут, когато „Сбогом на оръжията" е екранизиран през 1932 г.

Продуцентите от Paramount, след дълги кавги, решават да запазят автентичния завършек на романа, който финален кадър във филма избледнява постепенно за европейското издание на лентата.

По-късно заключителната сцена е смекчена за американското му издание.

2. Учените от ЦЕРН  използват Comic Sans за свои презентации

Тази седмица в Twitter имаше бунт – как може учените от ЦЕРН да си позволят да използват фонта Comic Sans в своите презентации. Но ако има един единствен шрифт, който да носи определението лесен за четене, това е Comic Sans. Споровете по отношение на това доколко е адекватно да се използва шрифт като Comic Sans (който е разработен за компютърна програма за деца) в презентация на ядрени физици наистина са многобройни. Безспорно Comic Sans се използва прекалено много, може би дори изглежда леко глуповато, и сигурно е направен в бързината. Но този шрифт е наистина четлив и тестовете доказват,  че той спомага сложната информация да стане по-лесно разбираема.  Най-голямото доказателство за това е, че педагозите, които работят с хора с дислексия използват именно този шрифт.

3. Откриха риба с гениталии на главата във Виетнам

Мъжка риба от вида Phallostethus cuulong с дължина едва 2 см беше открита във Виетнам. Това е слабо позната група от азиатски риби, на които репродуктивните органи са на бузите, точно зад устата. Мъжките рибки от този вид нямат пенис като другите бозайници. Вместо него те имат уникален орган, който се нарича приапиум, който гледа назад и изглежда като мускулна дюза.

4. Веждите на жената могат да ни подскажат за нейния произход

Ако се чудите от къде е някоя жена просто погледнете веждите й. Тяхната форма може да разкрие отговора по-бързо, отколкото да изчакате да чуете акцента й, според изследване на учени във Великобритания. Южнячките, каквито са например Ейми Чайлдс и Дукесата на Кеймбридж имат по-тънки вежди.

Изследване в магазините за гримове и козметика показват, че 93% от продажбата на моливи за вежди в този район е на по-естествени и неутрални цветове.  В същото време тъмните моливи са изключително популярни в Ливърпул, Манчестър и Лийдс.

Ирландките например са типични с това, че имат по-плътни и закръглени вежди във вътрешните ъгли, а после се извиват в тънка арка.

В средната част на страната жените предпочитат веждите им да имат формата на полу-кръг, които още се наричат „щастливи” вежди, докато шотландките предпочитат правите вежди.

Експертите казват, че тези регионални предпочитания по отношение на формите на веждите са изключително широко разпространени.

5. Космосът забавя стареенето

Изследване е показало, че червеи, които са изпратени за експерименти в космоса забавят генетичните промени, които са свързани със стареенето. Определен брой червеи от типа Caenorhabditis elegans са били изпратени с мисия в космоса и после са донесени обратно за анализи на Земята. След това изследователите открили, че има намалена активност на пет гени, които ако бъдат подтиснати у видове, които са на земята водят до по-дълъг живот.

Всъщност този вид червеи са най-често използваните за анализи и те често съпътстват мисии в космоса. Тепърва предстои учените да установят под въздействие на какви процеси се забавя стареенето.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ