Google посвещава деня на Чарлз Дикенс

Както вече сигурно сте забелязали, Google е с различно лого днес. То е посветено на 200. годишнина от рождението на писателя Чарлз Дикенс.

Той е англичанин, определян като най-значимия прозаик на Викторианската епоха. Още докато е жив постига по-голяма популярност и слава от всеки друг английски писател, оставайки известен до днес като автор на някои от емблематичните романи и герои на английската литература.

Едни от най-известните му произведения са „Оливър Туист", „Коледна песен”, „Дейвид Копърфийлд”.

Много от романите на Дикенс първоначално са публикувани в ежемесечно издавани отделни части, формат, станал популярен по това време, донякъде благодарение на изданията на самия Дикенс. За разлика от други автори, които завършват книгите преди началото на публикуването им като поредица, той често пише отделните епизоди непосредствено преди издаването им. Този начин на публикуване придава на романите му характерен ритъм, предназначен да задържи вниманието на читателите и така те да очакват следващото издание от поредицата.

Чарлз Дикенс е роден на 7 февруари 1812 година в Лендпорт, квартал на английското пристанище Портсмът. Има трудно детство. Баща му натрупва огромни задължения и е вкаран в затвора. За да помогне на семейството си 12-годишният Чарлз започва работа, където по десет часа на ден лепи етикети на боя за обувки срещу 6 шилинга седмично. Тежките условия на труд му правят силно впечатление и значително повлияват бъдещото му творчество, превръщайки се в основа на интереса му към реформиране на социално-икономическите и трудови отношения, които смята за несправедливи към бедните.

През май 1827 година Чарлз Дикенс постъпва на работа като чиновник в адвокатска кантора. В свободното си време учи стенография и през ноември 1828 година напуска, за да стане репортер на свободна практика. През 1833 г. издава първия си разказ - A Dinner at Poplar Walk, публикуван в лондонското периодично издание Monthly Magazine.

Логото днес е населено от някои от героите в романите му, включително Елизабет Скрудж, Боб Крачит и Пайп.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ