Неизвестно за известните: Джак Изкормвача отваря широко вратите на Алекзандър Маккуин към висшата мода

Снимка: Getty Images
Снимка: Getty Images
Снимка: Getty Images
Снимка: Getty Images

От създаването на модната къща Alexander McQueen не е минало кой знае колко много време, но тя с гордост представя колекциите си от аксесоари и облекло, в които се размиват границите между мода и изкуство.

Нейният основател Лий Алекзандър Маккуин е роден на 17 март 1969 г. в Лондон, в обикновено семейство. Бащата на бъдещия дизайнер работел като таксиметров шофьор, а майка му преподава в училище. Семейството било бедно и живеело твърде скромно. В живота си Алекзандър преживява много трагични събития, които се отразяват на неговото творчество. Като дете той много пъти става свидетел как съпругът на сестра му Джанет я пребива от бой. И това не е всичко, защото зетят пребивал и самото невръстно момче.

Чирак в любимото шивашко ателие на Горбачов

Дизайнерът дължи до голяма степен началото на кариерата на майка си. Именно тя убеждава сина си, на 16 години да стане стажант в студио за мъжка мода. Това е шивашкото ателие "Андерсен и Шепърд", чиито клиенти са принцът на Уелс, Джейкъб Ротшилд и Михаил Горбачов. Като цяло майката изиграва важна роля в развитието на Алекзандър като дизайнер. В ателието „Андерсен и Шепърд“, Маккуин отива сам и спечелва собственика, като заявява още от прага, че може да прави такива костюми, който никога досега не е виждал. Сам се научава да шие панталони, като постигна бързо невероятен напредък, В същото време проучва пазара на местни марки. Не след дълго Алекзандър отива в Италия, където за 10 дни, без да знае езика, получава  работа като асистент на модния дизайнер Ромео Джили. Веднъж шевът на сакото, което правел Маккуин, не се получавал и Джили го накарал да го преработи няколко пъти.

Докато учи в Централния колеж по изкуство и дизайн „Свети Мартин“, той показва своите скици на основателя на програмата. Това става повод Алекзандър веднага да постъпи в магистърската програма на колежа, като прескача другите програми за обучение. През 1991 г. той пуска дипломната си колекция "Джак Изкормвача дебне жертвите си", която предизвика много шум и поставя началото на една дългогодишна традиция да дава странни имена на всяка от колекциите си. Раблотата му привлича вниманието на модния редактор Изабела Блоу, която му предлага изцяло да изкупи колекцията му. По-късно Блоу ще подкрепя дизайнера, когато той планира да тръгне със собствена марка.

Собствена марка

През 1992 г. Алекзандър Маккуин създава своя собствена марка Alexander McQueen. За да е в състояние да я поддържа, модният дизайнер приема поста директор на модната къща Givenchy. При Алекзандър продажбите на Givenchy се увеличават няколко пъти, така че през 2001 г. той е назначен и за директор на къщата Gucci. Той става най-младият дизайнер, награден с званието "Британски дизайнер на годината". Маккуин е работил с Лейди Гага и  супермоделите Кейт Мос и Наоми Кембъл. През декември 2000 г. Kering придобива 51% дял в McQueen, но при условие, че Алекзандър запази статута си на творчески директор и пълен творчески контрол върху създаването на облеклото. След сделката, Маккуин отива в Париж, за да покаже новата колекция в Седмицата на модата. Бутиците на Alexander McQueen отварят врати в световни столици на модата като Ню Йорк, Лос Анджелис, Токио и Милано. Освен дрехи, дизайнерът създава парфюми и модни аксесоари.

През юли 2006 г. година е пусната линията McQ, насочена към много по-младата аудитория и с по-ниски цени, като целта е разширяване във всички ценови сегменти. Модната къща пуска по-свободната линия мъжко и дамско облекло McQ през юли 2006 г. Тя е разработена изключително от Алекзандър Маккуин и се разпространява по целия свят чрез SINV SpA, с 5-годишно лицензионно споразумение.

Мода, изкуство, футуризъм и смърт

През 2008 г. марката стартира онлайн бутик. Година след това събитие, Лейди Гага представя видеоклип към песента си Bad. За видеото са избрани няколко тоалета и обувки от Алекзандър Маккуин, включително златна рокля и обувки във формата на копито. А на Седмицата на модата в Париж модният дизайнер представя дамска колекция, наречена „Атлантидата на Платон”, която се превъръща в най-обсъжданата творба на сезон пролет-лято 2010 г. При представянето ѝ, на огромен екран са показвани снимки на сътворението на света, буйни водопади пълзяща змия. Моделите носят обекла с шарки на кобра и излизат на подиума на фона на тези кадри., включително фантастични риби и животни. Колекцията се отличава със сложна геометрична кройка -  широки рамене, обемни ръкави и овален ханш. Публиката аплодира Алекзандър Маккуин, а критиците наричата колекцията невероятно явление на изкуството.

Футуристичната творба на модния дизайнер е последната в живота му - 11 февруари 2010 г., в 10 сутринта, той е открит обесен в апартамента си в Грийн Парк, Лондон. Модният дизайнер умира 3 дни след смъртта на майка си и 3 години след смъртта на приятелката си и ментор Изабела Блоу. Внезапна смърт на дизайнера шокира целия свят в първия ден от Седмицата на модата в Ню Йорк.

Революционерът, заместниците и Хари Потър

Алекзандър  Маккуин е наречен истински революционер в света на модата. Той не се страхува да привлича вниманието и да поема рискове. Неговото убеждение е, че след всяко шоу , в публиката трябва да остават различни емоции. Маккуин обича технологиите и често ги използва в собствената си марка. Например на пролетно-лятното шоу колекция от 1999 г., роботи напръскват на финала с боя роклята на Шалом Харлоу. През 2006 г. пред публиката се появява невероятна холограма на Кейт Мос. След смъртта на модния дизайнер, Сара Бъртън е назначена за творчески директор на марката. Бъртън започва работа в Alexander McQueen от 1996 г. С пристигането ѝ, „бунтарският стил“ станава по-женствен и по-малко шокиращ. Сара Бъртън успява да спаси и развие естетическите традиции на марката. Alexander McQueen става първата марка, която участва в проекта на козметичната марка MAС през 2007 г., насочен към популяризиране на колекции, създадени от известни модни дизайнери. От това сътрудничество се ражда колекция есен-зима на Alexander McQueen, която е вдъхновена от филма "Клеопатра" с участието на Елизабет Тейлър. Моделите излизат на модния подиум с агресивен син, зелен и тюркоазен грим и с дълги очни линии.

През 2010 г. дизайнерът на костюмите за филма "Хари Потър и даровете на смъртта" Джени Темим е обвинена в копиране на една от роклите от колекцията есен-зима 2008-2009 на Alexander McQueen. Тоалетът, създаден за една от сцените на филма, точно повтаря дизайна, създаден от великия моделиер. Самата Темим казва, че искала да превърне роклята на вещицата в символ на любовта и затова е изобразила феникси върху нея, докато други твърдят, че птиците на роклята й са като пауните на Маккуин. Въпреки че Темим се опитва да промени главите на птиците, за да ги направи по-подобни на феникс, тя оставя пауновите пера без промяна.

Тогавашната първа дама Мишел Обама, носи рокля на Alexander McQueen на тържествена вечеря с китайския президент Ху Дзинтао. През 2011 г. Alexander McQueen създава сватбена рокля за Кейт Мидълтън за бракосъчетанието ѝ с принц Уилям. През 2013 г. Alexander McQueen избира Кейт Мос за лице на кампанията пролет-лято 2014. Супермоделът за първи път участва в реклама на определена марка. За концертите си в Европа, Бионсе успя да поръча тоалети от марката Alexander McQueen, както и много други звезди и списъкът винаги ще бъде непълен.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ