Екзоскелет помогна на момче да проходи (видео)

Огромна стъпка напред беше направена от американските учени в опитите им да помогнат на стотици хиляди пациенти по света, приковани към инвалидната количка.

Преди броени дни парализираният Остин Уитни се изправи от стола и пред очите на свои колеги и преподаватели направи първите си крачки на стадиона на Калифорнийския университет в Бъркли, предаде sfgate.com. 22-годишният Уитни успя да отиде на крака до ректора на университета Робърт Байъргъню и да стисне ръката му. Всичко това се случи пред очите на 15 хил. студенти и гости на стадиона Едуардс, която обезумя от радост при вида на случилото се пред нея чудо.

Изумителното прохождане на парализирания Уитни се дължи на ново научно постижение на машинните инженери в Калифорнийския университет. Четирима докторанти, под ръководството на проф. Хомайуун Казерууни разработват компютъризирано тяло - своеобразна опора за човешкия скелет, наречено екзоскелет. Екипът вярва, че механизмът им е достатъчно ефективен, за да помогне на стотици хиляди хора без двигателна активност да се изправят на крака и да видят света като всички останали хора. Учените се надяват, че това ще се случи в следващите две години и то на достъпна за повечето пациенти цена.

Остин Уитни успява да проходи в деня на дипломирането си по "История и политически науки." За да изживее този звезден миг, той работи усърдно с екипа откриватели в хода на експериментите им в продължение на 9 месеца.

Отличник, спортист, с интереси към театъра, допреди 4 години Остин е напълно здрав младеж, който завършва гимназия в градчето Сан Хуан Капистрано. След като се дипломира, той изкарва безгрижно лято преди да кандидатства в университета. На 21 юли 2007 г. обаче Уитни пийва няколко чашки с приятели, качва се на колата си и се удря в дърво. В резултат на катастрофата Остин получава парализа. Лежи 41 дни в болница, където е подложен на сложни медицински интервенции и психологически консултации, за да преодолее случилото се. Остава парализиран, но в крайна сметка се записва да учи в университета на Санта Барбара. Във втори курс се прехвърля в Калифорнийския университет в Бъркли.

Потенциалната полза от екзоскелета за хора като него се очаква да бъде изключителна. Роботизираните екзоскелети се разработват от екипа на проф. Казерууни в продължение на десетилетие. Проучванията им първоначално са финансирани от американското Министерство на отбраната, което търси начини да се помогне на огромния брой осакатени във войните американски войници и ветерани. Впоследствие професорът основава своя собствена компания. Миналата година той представи специални е-крака – екзоскелет, продаван на клиниките за рехабилитация в страната за 90 хил. долара. Механизмът, демонстриран от Остин Уитни обаче е по-различен. Както при предишните, при него пациентът трябва ходи с помощта на патерици или бастун и да носи специален пакет за зареждане. Но за разлика от предишните модели струва значително по-малко – около 15 хил. долара, т.е. колкото модернизираните инвалидни колички в САЩ.

Невероятните седем стъпки на Уитни, преди да стисне ръката на ректора, можете да видите тук.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ