Китай се готви за годината на Заека - традиция и факти

Китай се готви за годината на Заека - традиция и факти

Китай се готви за годината на Заека - традиция и факти

Трескава подготовка за новогодишната нощ, наричана Чун Дзие, тече в Китай. Това е най-важния празник за китайския народ.

В азиатската страна Нова година настъпва в различен ден и е под знака на някое животно. Според древна легенда, Буда поканил всички животни при себе си, за да отпразнуват Чун Дзие. Дошли само 12 и Буда кръстил по една година на всяко от животните, които го почели. След това Буда нарекъл всеки човек, роден в годината на определено животно да притежава някои от чертите на неговия характер.

Според китайския календар, 2011 е Годината на заека. Тя се повтаря през 12 години, но годината на Металния Заек, която започва от 3 февруари 2011 г. и ще продължи до 22 януари 2012 г. е с цикъл от цели 60 години. Родените през следващите месеци ще носят нейните характеристики и ще имат „своята" година отново чак, когато побелеят, т.е. като навършат 60.

Какво да очакваме от нея? След трудностите и изпитанията, на които ни подложи агресивният и коварен Тигър, идват по-спокойни и светли времена. Това предричат оракулите на Китайската астрология, основана върху движението на Юпитер около Слънцето. Оптимистичната прогноза се основава от характера на миловидното животинче. Заекът е кротък и не обича конфликтите, винаги намира начин да получи своето, умее да се грижи добре за финансите си, почита добрите обноски, цени красотата, изкуството, умее да печели битките без бой, с повече дипломация и нюх.

Затова привържениците на китайската астрология предричат по-безоблачни дни и в международен план, и във вътрешната политика и на световните финансови борси. Ще се възцари атмосфера на разбирателство и любов, хората ще чувстват нужда да общуват повече помежду си - не само виртуални, а и реално. И понеже господар на годината ще е именно Металният Заек, силата на метала, бял или жълт, ще тушира малко характерната плашливост и слабост на животното, той ще е готов на по-решителни действия, но винаги в името на справедливостта и човещината.

През годината ще е актуален зеленият цвят, заради любимата храна на заека. Еднакво подходящи за носене ще са и златото, и среброто.

Астролозите съветват да станем по-вежливи, да се върнем към домашния уют и потърсим верните приятели.

Има няколко традиции, които китайците спазват в новогодишната нощ:

По време на празненствата Чун Дзие народът облича червени дрехи и украсява домовете си със стихове, изписани върху червена хартия. На децата се дават „щастливи пари", в червени пликове. Червеният цвят символизира огъня, който според китайските вярвания прогонва лошия късмет. Фойерверките по случай Чун Дзие се подготвят в съответствие с древните обичаи. Преди много години китайците палели бамбукови пръчки, защото вярвали, че искрящите пламъци плашат и прогонват злите духове.

Друго поверие за новогодишната нощ е, че хората не трябва да плачат, а да се стараят да бъдат щастливи, защото  каквото е настроението през празничния ден, такова ще бъде през цялата година.

Освен това, в този ден не е хубаво човек да си мие косата, защото по този начин може да отмие добрия късмет. Думата „четири” не се произнася, защото на китайски е близка по произношение на думата „смърт".

Китайците вярват още, че ако използват ножове и ножици в новогодишните празници, може да си прережат щастието. Децата не трябва да изговарят лоши думи, за да им върви на хубаво годината. Преди празника къщите се почистват, за да се изхвърли всичко старо и ненужно и Новата година да бъде посрещната на чисто. В самия новогодишен ден не трябва да се чисти, за да не се разпилее добрият късмет.

В новогодишната нощ китайските трапези се отрупват с много ястия, като на почит е рибата, защото е близка до звучене на думата „изобилие”.

Всяка Нова година в Китай обаче е свързана с много проблеми за бизнеса на Запад, тъй като стотиците фабрики в страната спират работа, понякога за повече от 15 дни.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ