Вълшебният свят на Музейко отвори врати

Вълшебният свят на Музейко отвори врати

Вълшебният свят на Музейко отвори врати

Знаете ли че най-бързият велосипед, задвижван от човек, е изобретен от българина Георги Георгиев. И ние не знаехме. До снощи. Този факт и още много любопитни подробности от света на изобретенията, архитектурата, археологията, палеонтологията, геологията, енергетиката, космонавтиката може да научите в най-големия детски научен център в Източна Европа  – „Музейко“. Той беше официално открит снощи от кмета на София г-жа Йорданка Фандъкова в присъствието на съвета на директорите на фондация „Америка за България“, посланици и много гости. А отдалеч гостите можеха да се ориентират за местоположението му (до Минно-геоложкия университет в столичния кв. "Дървеница") по сапунените стрелички, които специална машина пред входа на музея оформяше и изпращаше високо, високо в небето.

Няма да е съвсем вярно да се каже, че това е само детски музей, защото и възрастните се захласват по причудливите уреди и над 130 игри в залите. Още повече, че въздържането от пипане на експонатите тук е табу – всичко може и трябва да се пипне, бутне, натисне, провери, да се покатерите, седнете, надникнете, да разместите, завъртите, дръпнете, усилите. Тук може всичко. Това дава възможност на децата да се потопят истински в света на науката, да я разберат и дори обикнат. Тук децата сами стават изследователи на света от далечното минало, на света около себе си, на света в необозримото бъдеще и забавлявайки се – учат.

Още от входа посетителите са посрещнати от „великанско“ музикално дърво, минаващо през всички етажи и епохи в музея – от най-долния, до най-горния, от древността, археологията, геологията, природата, градът, климата, до бъдещето и космоса. В подземния етаж децата се превръщат в археолози, палеонтолози и миньори. Могат да намерят древен артефакт, ровейки се за фосили и кости, могат да задвижат крайник на динозавър, да потънат в дълбините на мините, от където добиваме полезна руда. В етажа на настоящето ще научат много любопитни факти за природата, науката и архитектурата, ще пробват различни изобретения, ще разберат как действа човешкото тъпанче, или как виждат някои животни. А на етажа на бъдещето, ще могат да сглобят сами космическа оранжерия, или да запишат послание, което ще се съхрани за бъдещето.

„Музейко“ е проект на фондация „Америка за България“, която инвестира 21 милиона щатски долара в неговото изграждане и поддръжка през първите пет години. В създаването на детския научен център се включиха над 80 учени и преподаватели от български университети, Българската академия на науките, както и различни организации, които работят с деца в областта на образованието, науката и изкуството.

Впечатляващата сграда на Музейко е създадена от Лий Сколник (Lee H. SkolnikArchitecture + Design Partnership) – архитектурна компания, базирана в Ню Йорк, която специализира в проектирането на детски музеи, библиотеки и училища по целия свят. Дизайнът на „Музейко“ е вдъхновен от Витоша и планините на България. Музейко е и пример за устойчива архитектура – дизайнът му е в съответствие със стандартите Leed Gold и сградата ползва редица еко технологии за производство и съхранение на електроенергия.

Сред най-любопитните и нетърпеливи посетители на Музейко беше министър-председателя на Република България Бойко Борисов , който се запозна пръв с изложбите в детския научен център, малко преди официалното откриване.

Детският научен център ще работи всеки ден без понеделник между 10 и 18 часа. Цените на билетите за едно посещение в рамките на цял ден ще бъдат между 6 и 8 лева за деца над 4 години и от 10 до 15 лева за възрастни. Входът за деца до 4 години и хора с увреждания ще бъде безплатен. Има и различни индивидуални и семейни карти, като годишната карта за дете е на стойност 40 лева, за възрастен е 60 лева, а годишната карта за тричленно семейство на цена 130 лева. Всички годишни карти осигуряват неограничен достъп до "Музейко" във всеки негов работен ден.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ