Най-невероятните открития, направени чрез Google Earth

Най-невероятните открития, направени чрез Google Earth

Най-невероятните открития, направени чрез Google Earth

Откакто Google Earth стартира през 2005 г., програмата не само променя представите за света на милиони интернет потребители, но и става повод за много впечатляващи научни отктрития.

Google Earth е не просто играчка, но и нещо значимо за науката, смятат от американския сайт Cracked. Достъпът до сателитни снимки на планетата с няколко кликвания даде възможност на изследователите да открият най-невероятни, непознати обекти на земята. Тази неделя предлагаме да ви разкажем, или припомним, за някои от тези обекти. Сред тях се включват:

  • Невиждана тропическа гора, разположена върху и около планината Мабу в Мозамбик. Британски изследователи я забелязват, докато наблюдават чрез Google Earth африканския континент. Скоро става ясно, че са открили най-голямата непозната тропическа гора в Южна Африка. Оказва се, че планинският терен и гражданската война в региона са изолирали мястото от погледа на учените. Гората е с площ от над 38 кв. килметра. Фактът, че се намира в центъра на африканската савана, става повод учените да предположат, че тя е екологично незасегната. Веднага щом разбират за съществуването й, британските изследователи резервират самолетни билети. Когато за първи път стъпват в необятната територия с тропическа растителност през 2008 г., откриват същински малък биологичен рай от непокътната флора и фауна. Някои от тях определят мястото като "Ноев ковчег". В тази уникална екосистема те откриват множество нови видове като хамелеона пигмей, четири непознати на хората пеперуди, невиждани досега раци, видоизменени скорпиони, маймуни, антилопи, редки орхидеи, огромни пепелянки и усойници, както и цели колонии от редки птици.
  • Уникални древни останки на кит. Докато работи с камък в Италия, група зидари открива огромен къс от странен египетски варовик с необичайно съдържание. По-късно се оказва, че се е натъкнала на останки от древно животно с масивен скелет. Експертите разпознават тези останки като костите на кит, живял преди 40 млн. години. Новината за това откритие достига до учените в Мичиганския университет и по-точно до палеонтолога Филип Джингърич, изследовател на девните китове. Той решава, че това е основна и много важна находка и че трябва да се разбере къде точното е мястото, от което произхождат костите в Египет. Проблемът бил, че италианските зидари не можели да кажат от кой магазин е купен камъкът. А и магазините в района не могли да отговорят от къде точно идва предлаганият от тях египетски варовик. Единствената следа, с която разполагал Джинджърич била, че материалът е преминал през египетския град Шейх Фадл. Тогава той се сетил за Google Earth и използвал способностите на програмата, за да анализира терена навсякъде по света.

След като сканирал териториите около Шайх Фадл установил, че там има древен път, който вероятно води до важно за археолозите и палеонтолозите място. Не след дълго Джинджърич пристигнал в египетския регион. Там той открил древна пещера, която се оказва перфектното място да бъдат "консервирани" останките на кита толкова дълго. В нея Джинджърич и колегите му намират множество малки кости на бозайници. По-късно се оказва, че животните са обитавали епохата на ранния Миоцен, преди 18-20 милиона години.  Това са първите вкаменелости на малки бозайници, открити в Египет. За тези видове се смята, че са едни от първите, мигрирали от Африка в Азия. Освен това те са древните предци на жирафите и слоновете такива, каквито днес населяват земята.

  • Останки от древни цивилицазии. Докато наблюдавал родния си град Сорболо, близо до Парма, (и „изобщо не се интересувал от басейна на покрива на съседите му“), италианският компютърен програмист Лука Мори забелязал на картата на Google Earth издаден, тъмен обект с овална форма, дълъг повече от 500 метра. Близо до него имало необичайни правоъгълни структури. Мори споделил за откритието си в своя блог и след това се свързал с археолози. След като съответните специалисти пристигнали на мястото, установили че това са очертанията на някогашно корито на река. Правоъгълните останки били част от древна вила на брега на реката. Местните археолози открили на мястото керамични парчета от конструкцията на римска вила на 2000 години. Находката датира от Бронзовата епоха.

  • Най-запазеният кратер в света. Това откритие също било забелязано на картата на Google Earth от италианец. Мястото: Един от най-трудно достъпните и слабо изследвани райони в пустинята Сахара. Това, което човекът видял на екрана било форма, която обикновено може да бъде забелязана на повърхността на Луната и на други планети – гигантски кратер, създаден от метеорит. Дължината на обекта е над 148 метра. Предполага се, че той се е оформил преди няколко хиляди години. Специалистите го смятат за „бебе“ на фона на останалите подобни ктарери на земната повърхност. Формата му предполага, че се образувал в резултат на сблъсък на голям, летящ космически обект с дължина от над 1,5 метра, който е атакувал земната повърхност със скорост над 12 800 км/ч. По-късно кратерът е наречен Камил. Той е определян като един от най-запазените кратери на планетата. Учените твърдят, че от него може да се разбере много за влиянието на сблъсъка на метеоритите с малък размер със земната повърхност.

  • Огромен древен капан за риби. Докато изследват западния бряг на Уелс, археолози откриват нещо необичайно във водите на просторния плаж Попит Сандс, където се намира устието на река Тейфи. Те забелязват гигантско подводно съоръжение с формата на буквата “V”. Това впоследствие се оказва древен риболовен капан. Странната структура била забелязана от Google Earth.

    Този вид капани са използвани от древните рибари, за да хващат големи количества различни видове риби. Животните влизали в него, насочени от течението на приливите, следено от опитните риболовци. Капанът е дълъг повече от 250 метра и е поставен преди най-малко 1000 години, установили по-късно специалисти, пристигнали на мястото. Смята се, че на дъното на загражденията са били поставяни гигантски мрежи.

  • Нов предшественик на хората. На Коледа през 2007 г. проф. Лий Бъргър решил да отдели малко от свободното си време на празника, като потърси пещери чрез Google Earth. Тогава случайно му направил впечатление модел на пещера и вкаменелости около района, смятан за люлката на цивилизацията край Йоханесбург. Професорът идентифицирал 500 нови места, където според него било възможно древни предци на човечеството да бъдат погребани.

    През август 2008 г. той пристигнал на мястото със сина си и кучето си. Докато изследвал едно от местата, които бил забелязал чрез Google Earth, се натъкнал на останките на момче и жена, които не били откривани досега. По-късно намерените от него хора с малък, развит мозък, дълги ръце и крака и развит таз, били описани като Australopithecus sediba. Учените предполагат, че това е вероятно преходният вид между Australopithecus Africanus и Homo habilis.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ